Odkopany topór

Dell Computer zapoczątkował być może kolejną wojnę cenową na rynku komputerów PC. Firma obniżyła o ok. 15% ceny komputerów, notebooków i serwerów intelowskich.

Dell Computer zapoczątkował być może kolejną wojnę cenową na rynku komputerów PC. Firma obniżyła o ok. 15% ceny komputerów, notebooków i serwerów intelowskich.

Dotąd producenci konkurujący z Dell Computer nie zareagowali na zmiany cen, które firma wprowadziła na początku października br. Bez konkretnych deklaracji cenowych walkę o pierwsze miejsce na rynku komputerów PC zapowiada jednak Carleton Fiorina, prezes Hewlett-Packard. Firma ta ma dzisiaj trzecią pozycję pod względem sprzedaży komputerów na świecie. Jest to prawdopodobnie pierwsza w historii HP tak wyraźna deklaracja koncentracji na rynku komputerów PC. Z kolei Fujitsu Siemens Computers planuje zredukować koszty produkcji o ok. 40%, co prawdopodobnie umożliwi firmie znaczną obniżkę cen.

Za pół ceny

Największa redukcja cen przeprowadzona przez Della objęła serwery intelowskie. Przykładowo, ceny maszyn PowerEdge 6400 i 6450 zostały obniżone odpowiednio o 47 i 43%. Model 6450 z procesorem Pentium III 700 MHz i 2GB pamięci kosztuje ok. 18 tys. USD (31,4 tys. USD przed obniżką). Najtańszy model serwera wyceniany jest na 1,2 tys. USD. Z kolei ceny komputerów PC z serii Dimension spadły o 15%, a notebooków Inspiron - o 12%.

Podczas wystąpienia na konferencji ITxpo, organizowanej przez Gartner Group, Carleton Fiorina zapowiedziała, że HP zamierza znaleźć się w czołówce producentów komputerów PC. W II kwartale 2000 r. HP sprzedał 2,3 mln komputerów (1,7 mln rok wcześniej). "Jest to dla nas już nie tylko jeden z najszybciej rozwijających się działów, ale także przynoszący coraz większe zyski" - twierdzi prezes HP.

W uzyskaniu pierwszego miejsca na rynku firmie ma pomóc uproszczony model komputera - e-PC, którego cena nie będzie większa niż 500 USD. Podobną ofertę przygotowały także Compaq Computer i IBM.

Początek w procesorze

Walki cenowe po raz pierwszy objęły także producentów procesorów. Intel zweryfikował prognozy wyników finansowych, na co miała wpływ rywalizacja z Advanced Micro Devices. AMD - największy konkurent firmy - walczy nie tylko ceną. Stara się także wprowadzać wcześniej niż Intel szybsze modele procesorów. W ubiegłym tygodniu jako pierwszy udostępnił układ taktowany zegarem 1,2 GHz. Natomiast Intel nadal opóźnia wprowadzenie na rynek Pentium 4.

Przedstawiciele Intela już na początku sierpnia br. ostrzegali, że przychody w III kwartale zwiększą się jedynie o 3-5% w stosunku do wyników z II kwartału (8,3 mld USD). W połowie października br. dwa duże banki inwestycyjne - Salomon Smith Barney i Credit Suisse First Boston - opublikowały raporty, z których wynika, że kłopoty Intela to jedynie początek recesji na rynku mikroprocesorów. Spowodowało to kolejną obniżkę wartości akcji Intela o 11% w ciągu jednej sesji. Zdaniem analityków obu banków, coraz większym problemem dla Intela są także firmy azjatyckie, które sprzedają procesory w Europie.

Ostatnie obniżki cen ogłoszone przez Intela i AMD są również spowodowane zmniejszającym się popytem na procesory, szczególnie w Europie i USA. Nie ma żadnych oznak poprawy sytuacji na rynku europejskim, a klienci kupują tam jedną czwartą wszystkich procesorów na świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200