Odcisk palca pod lupą

System złożony z 8 komputerów i serwera bazy danych ma zrewolucjonizować policyjną daktyloskopię.

System złożony z 8 komputerów i serwera bazy danych ma zrewolucjonizować policyjną daktyloskopię.

Za 3 mln ecu z funduszu PHARE Centralne Laboratorium Kryminalistyczne (CLK) polskiej policji kupiło system typu AFIS (Automated Fingerprint Indentification Systems) oddziału Morpho francuskiej spółki Sagem. System pracujący pod kontrolą wersji Unixa tego producenta, z bazą danych Oracle i stacjami roboczymi z Windows NT ma być wdrożony w przyszłym roku.

Dowód koronny

"Do tej pory policja po prostu nie porównywała odcisków palców" - twierdzi Jarosław Moszczyński, wicedyrektor CLK. To, co robiono, to sprawdzano odcisk z miejsca przestępstwa z kilkoma, wytypowanymi odciskami podejrzanych przestępców. Kiedy AFIS zostanie uruchomiony, każdy z odcisków przestępcy wprowadzonych do bazy danych będzie można w ciągu kilku minut porównać z milionem innych.

Jak twierdzi Jarosław Moszczyński, na AFIS czeka dziś kilkadziesiąt tysięcy nie rozwiązanych spraw. Jednak policja uspokaja, że system nie wydaje wyroku na człowieka. "W sprawach karnych często odcisk palca jest dowodem koronnym przeciwko oskarżonemu, na którego podstawie zapada wyrok. Dlatego AFIS podaje w kolejności dziesięć najbardziej prawdopodobnych typów, a decyzję podejmuje ekspert kryminalistyki" - wyjaśnia przedstawiciel CLK.

Na miejscu przestępstwa

AFIS ma się stać w przyszłości częścią Zintegrowanego Systemu Informatycznego Policji (ZSIP). Jej przedstawiciele twierdzą jednak, że nie zostało do końca powiedziane, czy z ZSIP będzie można bezpośrednio korzystać z AFIS-a poprzez ten sam interfejs. "Na razie zapytania będzie można kierować do CLK i komendy wojewódzkiej w Katowicach" - twierdzi wicedyrektor CLK. Następnie AFIS zostanie zaimplementowany w kolejnych 14 województwach. Obecne ustalenia między CLK a Biurem Informatyki Komendy Głównej Policji (BI KGP) stwierdzają, że karta daktyloskopijna będzie znajdować się w AFIS-ie, natomiast nie będzie on zawierał bazy osobowej przestępców. Sławomir Wikło, wicedyrektor Biura Informatyki KGP, zapewnia, że w przyszłości przeszkoleni policjanci będą mogli zdalnie uruchamiać proces wyszukiwania i porównywania odcisków palców. Z ZSIP poprzez ten sam interfejs będzie można korzystać z AFIS-a i sprawdzać zebrane na miejscu przestępstwa odciski palców. Obecnie trwa proces skanowania kart daktyloskopijnych i oznaczania ich za pomocą kodów kreskowych. Identyfikator karty wprowadzonej do AFIS ma odpowiadać identyfikatorowi w bazie danych przestępców w ZSIP. W ten sposób policjantowi w terenie wystarczy, by CLK na jego zapytanie wysłało mu numer identyfikacyjny. Dzięki niemu policjant będzie mógł w ZSIP-ie sprawdzić, kto się za nim kryje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200