Odchudzone komputery PC

Zaprezentowano kilka modeli przenośnych komputerów PC z systemem Windows CE.

Zaprezentowano kilka modeli przenośnych komputerów PC z systemem Windows CE.

Jednym z "najgorętszych" tematów tegorocznych targów były przenośne komputery nazywane Handheld PC (HPC). Urządzenia te wykorzystują system operacyjny Windows CE produkowany przez Microsoft. Jest to "odchudzona" wersja popularnego systemu Windows 95 dla komputerów PC, zaprojektowana specjalnie dla HPC. Windows CE zawiera także uproszczone wersje aplikacji biurowych: edytora Word i arkusza kalkulacyjnego Excel oraz przeglądarkę internetową Internet Explorer.

Miniaturowe notebooki

W Hanowerze HPC zaprezentowały Casio, Hewlett-Packard, NEC, Philips i LG Electronics (dawniej Goldstar). Własnego HPC nie pokazywał natomiast Compaq Computer, mimo że był pierwszym producentem na świecie, oferującym tego typu rozwiązanie.

Wszystkie HPC są do siebie zbliżone funkcjonalnie, gdyż muszą spełniać założenia specyfikacji opracowanej wspólnie przez Microsoft i producentów sprzętu komputerowego. Urządzenia te wyglądają jak miniatura notebooków, mają prostokątny kształt, co ułatwia ich noszenie w kieszeni. Ważą ok. 500 g i mogą pracować przez ok. 20 godz. przy użyciu dwóch lub trzech standardowych baterii R6. Po otwarciu, na połowie urządzenia widoczna jest klawiatura, a na drugiej ekran LCD zwykle o standardowej rozdzielczości 480 x 240 pikseli, wyświetlający grafikę w odcieniach szarości. Urządzenia te wyposażone są w 4 MB pamięci ROM, w której zawarty jest system operacyjny, oraz 2 lub 4 MB RAM. Wyświetlacze HPC są najczęściej czułe na dotyk, dzięki czemu możliwe jest wybieranie aplikacji za pośrednictwem specjalnego "rysika" dostępnego wraz z urządzeniem.

Każde z urządzeń HPC może być podłączone do komputera PC, co umożliwia synchronizację danych: poczty elektronicznej, terminów spotkań, innych informacji przechowywanych w kalendarzu i terminarzu oraz plików stworzonych za pośrednictwem Worda i Excela.

Najlepszy Philips

Chociaż Windows CE jest systemem o dosyć ograniczonych możliwościach (obecna wersja nie oferuje np. obsługi znaków narodowych), to każdy z producentów stara się maksymalnie rozszerzyć funkcjonalność oferowanego przez siebie HPC, tak by zainteresować nim jak największą grupę potencjalnych odbiorców.

HPC NEC-a wyróżnia się bardzo małym ciężarem (385 g) przy wymiarach 175 x 95 x 26,3 mm. Firma zaimplementowała w nim procesor MIPS VR4101, a także wyposażyła go w wyjątkowo efektywne funkcje zarządzania zasilaniem. Dzięki temu nowy HPC potrafi pracować bez przerwy od 30 do 40 godz.

Hewlett-Packard zaprezentował dwa modele HPC wyposażone w 2 MB (OmniGo 300LX) i 4 MB (OmniGo 320LX) pamięci RAM. Urządzenia HP wyróżniają się spośród wszystkich HPC największym wyświetlaczem, oferującym rozdzielczość 640 na 240 pikseli. Druga z wersji urządzenia wyposażona jest także w podświetlenie wyświetlacza, co umożliwia pracę nawet w ciemności. Oba modele dostępne będą w Europie już w kwietniu br. i mają kosztować odpowiednio: 1090 i 1529 DM.

Najbardziej zaawansowanym HPC prezentowanym na CeBIT był Velo1 firmy Philips. Jest on lekki (353 g), wyposażony w najłatwiejszą w obsłudze klawiaturę, zawiera wbudowany modem i umożliwia bezpośrednie podłączenie do telefonów GSM (obecnie tylko firmy Philips, ale wkrótce dostępne mają być także odpowiednie podłączenia dla innych telefonów), co pozwala także wykorzystywać go jako automatyczną sekretarkę zapamiętującą komunikaty głosowe. Zawiera także dodatkową aplikację bazodanową, umożliwiającą tworzenie prostych baz zgodnych z Microsoft Access. Model ten ma niestety dwie wady - krótki czas pracy przy użyciu baterii (do 15 godz.), a także stosunkowo wysoką cenę - 595 funtów brytyjskich.

Podobne rozwiązanie zaprezentowała firma LG Electronics. GP40M, bo tak nazywa się HPC tej firmy, także wyposażony jest standardowo w faksmodem, ale można go podłączyć tylko do analogowych linii za pośrednictwem złącza RJ11. GP40M kosztuje 620 dolarów na terenie USA. Jego sprzedaż w Europie powinna rozpocząć się we wrześniu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200