Odchudzanie klienta, czyli sen na Javie

Przesunięcie ciężaru aplikacji z klienta na serwer WWW powinno obniżyć koszty instalacji sieciowych.

Przesunięcie ciężaru aplikacji z klienta na serwer WWW powinno obniżyć koszty instalacji sieciowych.

Czy "dieta" polegająca na stosowaniu Javy pomoże odchudzić tłuste aplikacje klient/serwer? Taką nadzieję mają użytkownicy obserwujący wzrastające wsparcie, takiego udzielają WWW i językowi Java (autorstwa Suna) główni producenci narzędzi wspomagających tworzenie aplikacji.

Oracle ujawnił niedawno plan przystosowania zestawów narzędzi do budowania aplikacji - Designera 2000 i Developera 2000 - do obsługi Javy. Microsoft i Powersoft mają podobne plany. Ośmielić to może producentów do budowania coraz większych aplikacji, które nie będą zbytnio obciążać stacji klientowskich.

Twórcy internetowych aplikacji mają nadzieję, że nowe narzędzia umożliwią tworzenie oprogramowania przeznaczonego przede wszystkim do instalacji na serwerach. U klienta ma być ładowany, zgodnie z tą koncepcją, jedynie mały program - napisany w Javie i uruchamiany przez przeglądarkę WWW.

"Obecne aplikacje wymagają często od komputera, na którym są uruchamiane, co najmniej 12 lub nawet 16 MB pamięci RAM" - mówi Michael Brando, jeden z szefów w firmie Perkin-Elmer.

"Jeśli większa część każdej aplikacji mogłaby być przesunięta na serwer WWW, to pamięć operacyjna w jaką musi być wyposażony klient, mogłaby być znacząco mniejsza. Użytkownicy mieliby zamiast aplikacji jedynie przeglądarkę - byłaby to swoista kuracja odchudzająca. Całość cechowałaby jednak ta sama funkcjonalność jak przy dotychczasowym, klasycznym rozwiązaniu" - tłumaczy Michael Brando.

Taka technologia powinna wyraźnie obniżyć kwoty wydawane na sprzęt i oprogramowanie przez organizacje mające wielkie instalacje klient/serwer. W przypadku sieci, w której znajdują się setki lub dziesiątki komputerów, jednym z największych kłopotów jest wymiana oprogramowania. W nowej technologii pozostawałaby jedynie aktualizacja oprogramowania na serwerze. Klienci otrzymaliby wówczas wersję przeglądarki, która mogłaby fukcjonować dłuższy czas.

Niebagatelne byłyby też oszczędności osiągnięte dzięki oszczędnościom na układach pamięci.

To właśnie o budowaniu aplikacji nowego typu myśli Oracle, dostarczając na rynek nową wersję Designera 2000. Została ona użyta do generacji kodu firmowego serwera WWW. Twórcy internetowych aplikacji będą mogli wykorzystać nowe narzędzie w celu powiązania stron WWW z bazami danych umieszczonymi w aplikacjach napisanych przy użyciu Visual Basic. W najbliższym czasie Oracle zamierza ponadto wzbogacić Developer 2000 o obsługę formatów związanych z WWW i umożliwić osadzanie PowerBrowser Webbrowser (Oracle) w aplikacjach pisanych przy użyciu tego narzędzia. W roku 1997 produkty tej firmy umożliwią generację aplikacji zarówno klienta, jak i serwera w Javie.


TOP 200