Od zawsze w Internecie

Krakowskie Clico zamierza powrócić do dystrybucji polskiego oprogramowania internetowego na równi z produktami takich potentatów, jak Sun czy Netscape.

Krakowskie Clico zamierza powrócić do dystrybucji polskiego oprogramowania internetowego na równi z produktami takich potentatów, jak Sun czy Netscape.

Clico Centrum Oprogramowania powstało w 1991 r., kiedy jeszcze niewiele osób wierzyło w praktyczne zastosowanie sieciowych standardów otwartych, w tym Internetu, w działalności gospodarczej. Kiedy rynek zaczął poszukiwać tego typu rozwiązań, Clico dysponowało już dwuletnim doświadczeniem, od początku nastawiając się na dystrybucję oprogramowania działającego w sieciach TCP/IP, NFS. Unix, Internet, a następnie intranet i ekstranet. Firma wykorzystuje Internet jako narzędzie współpracy z partnerami, traktując go również jako sposób na uniknięcie tworzenia sieci oddziałów w Polsce. Jednocześnie Internet wykorzystywany jest jako sposób promocji, prezentacji oferty handlowej i kontaktu z potencjalnymi partnerami.

"Próbujemy zainteresować polskimi produktami zagranicznych partnerów, takich jak Netscape. Nasza działalność napotyka trudności związane z jednej strony z rozbudowaną strukturą biurokratyczną potentatów na tym rynku. Z drugiej, z niewielką siłą przebicia polskich przedsiębiorców" - mówi Tomasz Ryś, dyrektor ds. dystrybucji oprogramowania w Clico. W początkowym okresie działalności Clico próbowało dystrybuować produkty polskie, ale nie przyniosło to spodziewanych efektów. Obecnie przedstawiciele firmy chcą wrócić do tej idei. Zastanawiają się nad dystrybucją oprogramowania internetowego firm polskich.

Podstawę działalności firmy stanowi import i dystrybucja poprzez sieć partnerów handlowych specjalizowanego oprogramowania sieciowego na rynku polskim (Sun Microsystems i Netscape Communications) oraz dostosowywanie go do potrzeb konkretnego klienta. Jednocześnie firma zajmuje się reeksportem oprogramowania na Węgry, Czechy, Litwę, Łotwę, Estonię i Rosję. Stanowi to ok. 15% jej obrotów. Oddzielnym segmentem działalności jest dystrybucja oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo i zwiększenie przepustowości transmisji danych w sieciach.

Clico, jako pierwsza firma komercyjna w Krakowie, otrzymała połączenie z Internetem poprzez Cyfronet (Uczelniane Centrum Informatyczne) i za pośrednictwem tego medium rozpoczęła działalność handlową. Ma na swoim koncie udział w kilku projektach prezentujących możliwe zastosowania sieci komputerowych, m.in. systemu dystrybucji zdjęć rentgenowskich w sieci szpitalnej dostępnych w zwykłej przeglądarce. Realizowany przy współpracy z Unią Europejską projekt ISLAND ma na celu stworzenie możliwości monitorowania poprzez sieć pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Krakowska spółka zastanawia się nad rozbudową działalności związanej z doradztwem w zakresie wyboru i metod realizacji systemów sieciowych oraz opracowywaniem polityki bezpieczeństwa dla dużych przedsiębiorstw przemysłowych, co już stanowi istotną część jej działalności.