Od wczoraj Apple wart jest ponad 1 bln USD

Ten moment musiał kiedyś nastąpić. Analitycy zastanawiali się tylko, kiedy taki news pojawi się. A pojawił się wczoraj - Apple stała się pierwszą na świecie firmą, której wartość przekroczyła trudną do wyobrażenia sobie kwotę jednego biliona USD, czyli 1000 miliardów USD.

Aby zdać sobie sprawę z tego, z jaką kwotą mamy do czynienia, można przypomnieć iż zaplanowany na ten rok budżet Polski (chodzi o dochody, gdyż wydatki zaplanowana na 397,2 mld zł) wynosi 355,7 mld zł, czyli według obecnego kursu ok. 96 mld USD.

A wszystko zaczęło się pod koniec 1980 roku, gdy na giełdę weszła firma, która obrała sobie za symbol nadgryzione jabłko. Mowa oczywiście o znanej przede wszystkim z produkcji smartfonów iPhone firmie Apple, której jedną akcję wyceniono 38 lat temu na 0,51 USD. Wczoraj za jedną akcję firmy trzeba było zapłacić 207,05 USD, czyli ponad 400 razy więcej.

Zobacz również:

  • Steve Jobs uhonorowany wysokim odznaczeniem
  • TikTok na cenzurowanym
  • Ponure prognozy Intela

Jeszcze do niedawna wydawało się, że pierwszą firmą, której wartość giełdowa przekroczy 1 bln USD, będzie być może nie Apple, ale Amazon albo Microsoft. Pod koniec maja tego roku w rankingu najpotężniejszych na świecie firm pierwsze miejsce zajmował Apple (918 mld USD). Tuż za nim znajdował się Amazon (788 mld USD), a na podium wskoczył wtedy Microsoft (753 mld USD), który zepchnął na czwarte miejsce Alphabet (739 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200