Od telefonów do sieci

Lucent próbuje umocnić swoją pozycję na rynku producentów sprzętu sieciowego.

Lucent próbuje umocnić swoją pozycję na rynku producentów sprzętu sieciowego.

Pod koniec grudnia ub.r. Lucent Technologies przejął za sumę 200 mln USD nową amerykańską firmę Prominet, specjalizującą się w produkcji urządzeń w technologii Gigabit Ethernet. Jest to kolejny zakup, który ma pomóc Lucentowi w wejściu na konkurencyjny rynek nowoczesnych technologii sieciowych.

Lucent Technologies, jeden z największych światowych koncernów oferujących sprzęt telekomunikacyjny, o swoich planach dotyczących produkcji sprzętu sieciowego poinformował publicznie we wrześniu ub.r. Wtedy też firma wprowadziła na rynek serię przełączników pracujących w standardzie ATM, koncentratorów dostępowych, a także nową wersję oprogramowania do zarządzania sieciami Onevision Network Management System. W dalszej kolejności firma planowała opracowanie i udostępnienie produktów zgodnych ze standardami gigabitowego Ethernetu oraz przełączników pracujących w drugiej i trzeciej warstwie modelu OSI.

Grudniowy zakup firmy Prominet pomoże Lucentowi w krótkim czasie zrealizować większość tych planów. Zakupiona firma specjalizuje się bowiem w produkcji przełączników pracujących w drugiej i trzeciej warstwie sieciowej z prędkością 1 Gb/s na każdym z portów. Jej pierwszy produkt, przełącznik P550 Cajun, oferujący transmisję 10, 100 i 1000 Mb/s, wprowadzono na rynek jesienią ub.r. W pierwszej połowie br. Prominet planuje zintegrować w nim także funkcję routingu danych.

Najtrudniejszy jest klient

Lucent Technologies ma już spore zaplecze technologii sieciowych i oferuje nowatorskie produkty, które mogą konkurować z rozwiązaniami takich producentów, jak Cisco, 3Com czy Bay Networks. Mimo że firma musi w niektórych miejscach uzupełnić swoją ofertę, to nie powinna mieć z tym większych problemów, ponieważ ma wystarczające środki finansowe na prowadzenie dalszych prac rozwojowych.

"Największym problemem Lucent Technologies w tym roku będzie przekonanie klientów, że jest ona liczącym się graczem na rynku technologii sieciowych. Tego firma nie kupi sobie za żadne pieniądze" - mówi Mark Fabbi z Gartner Group.

Ostatni nabytek Lucenta jest przede wszystkim korzystny dla firmy Prominet. Daje jej bowiem dużą szansę rozwoju - taką, której z pewnością by nie miała, gdyby była niezależnym producentem. "Na rynku nowoczesnych technologii sieciowych pojawia się wiele firm oferujących własne, nowatorskie rozwiązania" - mówi Mark Fabbi. - "Jednak te, które nie zostaną szybko przejęte przez większych producentów, praktycznie nie mają szans na przetrwanie. Na tym rynku nie ma miejsca na indywidualność - szczególnie gdy jest się małą firmą".

Ethernet gigabitowy to tylko fragment rynku technologii sieci lokalnych. Klienci zazwyczaj wolą zaopatrywać się u jednego producenta, który zdolny jest im dostarczyć sprzęt w różnych technologiach. Jest to kolejny powód, dla którego trudno byłoby małej firmie, specjalizującej się w jednej technologii, przetrwać na rynku.

Perspektywa dwóch miliardów

Wejście firmy Lucent na rynek produktów sieciowych związane jest z przejęciami firm specjalizujących się w poszczególnych technologiach sieciowych. Wprowadzone na rynek we wrześniu ub.r. przełączniki ATM są wynikiem wcześniejszego przejęcia firmy Agile Networks. W lipcu 1997 r. Lucent zakupił producenta oprogramowania poczty głosowej Octel Communications. W październiku firma zapowiedziała zaś, że przygotowuje się do przejęcia Livingston Enterprices - producenta rozwiązań zdalnego dostępu.

"Nie należy się dziwić naszej decyzji" - mówi Bill O'Shea, kierujący działem produktów sieciowych w Lucent Technologies. - "Prognozy wskazują, że już w 2000 r. rynek Gigabit Ethernetu osiągnie wartość 2 mld USD, a Prominet to jeden z najlepszych producentów tego typu urządzeń".


TOP 200