Od sztuki do inżynierii

Ogólnopolska Konferencja Użytkowników Technologii Rational była okazją do przedstawienia planów Rational Software po jej przejęciu przez IBM oraz osiągnięć jej klientów.

Ogólnopolska Konferencja Użytkowników Technologii Rational była okazją do przedstawienia planów Rational Software po jej przejęciu przez IBM oraz osiągnięć jej klientów.

Po ubiegłorocznej transakcji narzędzia Rational stanowią w IBM piąty filar promowanego przez firmę "biznesu na żądanie". Pozostałe to: produkty transakcyjne WebSphere, baza danych DB2, oprogramowanie Lotus i zestawy Tivoli do zarządzania infrastrukturą IT. Nie ulega wątpliwości, że pod kierunkiem nowego właściciela narzędzia Rational będą nie tylko nadal rozwijane, lecz także łączone z rozwiązaniami IBM. Ostatni przykład to pakiet do testowania aplikacji Rational RobotJ dostosowany do platformy narzędziowej Eclipse, wspieranej przez IBM, choć de facto rozwijanej w ramach inicjatywy open source.

Grady Booch, szef rozwoju Rational Software, jeden z prekursorów programowania obiektowego i współtwórca języka UML, powiedział: "Koniec z metodami ad hoc, dość marnotrawienia wysiłku na wynajdywanie od nowa rzeczy dawno znanych, nadszedł czas na przejście od «sztuki programowania» opartej na wiedzy i doświadczeniu jednego «guru» do solidnej inżynierskiej praktyki pracy zespołowej, opartej na sprawdzonych rozwiązaniach, standardach, metodach i narzędziach je wspierających". Podobnie, choć może nie tak kategorycznie, brzmiał ton wielu wypowiedzi na konferencji zorganizowanej przez Premium Technology, dystrybutora Rational Software na rynku polskim. Mowa była o korzyściach, jakie dają nowoczesne narzędzia informatyczne w budowaniu poprawnych relacji między klientem a wykonawcą, w zarządzaniu wymaganiami, wprowadzaniu zmian i dokumentowaniu projektu.

Modelowanie aplikacji biznesowych w języku UML - jedna ze specjalności Rational Software - cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich firm informatycznych i działów IT w dużych organizacjach.

Modelowanie UML to jeden ze skuteczniejszych sposobów zarządzania zmianami w projekcie. Grady Booch zauważa, że "jeśli aplikacja zawiera kilkadziesiąt klas lub abstrakcji, to zespół nie jest w stanie zapamiętać wszystkich zależności między nimi".

Wprowadzaniu UML do codziennej praktyki inżynierskiej w Polsce dobrze wróży prowadzenie wykładów i stworzenie laboratoriów na kilku wyższych uczelniach. Jest również szansa, że stosunkowo skomplikowana i kosztowna metodyka tworzenia oprogramowania Rational Unified Process (RUP) znajdzie zastosowanie w dużych projektach informatycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200