Od średniaka do superkomputera

Compaq "odświeża" linię serwerów midrange.

Compaq "odświeża" linię serwerów midrange.

Compaq Computer wprowadza na rynek unixowy serwer średniej klasy - Alpha- Server ES45 z 64-bitowymi procesorami taktowanymi zegarem 1 GHz. W ofercie firmy znalazł się również wydajny superkomputer SC45.

30% więcej mocy

AlphaServer ES45 jest dostępny w konfiguracjach 1-4 procesorów Alpha EV68 o częstotliwości 1 GHz z 8 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Może być wyposażony maksymalnie w 32 GB RAM i dziesięć 64-bitowych kart PCI. Przepustowość magistrali między procesorami a pamięcią wynosi 8 GB/s, a do urządzeń I/O - 1,8 GB/s. Serwer może działać pod kontrolą systemów Tru64 Unix, Linux i OpenVMS. Według zapewnień Compaqa, jest on o ok. 30% wydajniejszy od dostępnego dotychczas serwera ES40.

AlphaServer ES45 ma konkurować z innymi serwerami klasy midrange, np. IBM pSeries, linią Sun Blade 1000 firmy Sun Microsystems oraz serwerami HP 9000 L3000, oferowanymi przez Hewlett-Packarda, z którym Compaq właśnie próbuje się połączyć. Obaj producenci, HP i Compaq, przedstawili już niezależnie od siebie plany zaprzestania rozwijania własnych linii procesorów i migrowania swoich najwydajniejszych serwerów na 64-bitową platformę Intela. Zanim jednak to się stanie, Compaq zamierza oferować AlphaServery z procesorem Alpha przez najbliższych 4, 5 lat.

AlphaServer ES45 w podstawowej konfiguracji kosztuje 58 tys. USD.

Moc wielu pudełek

Równolegle z serwerem ES45 Compaq wprowadził na rynek superserwer AlphaServer SC45, na który składa się 4-128 serwerów ES45. Nie tworzą one jednak tradycyjnej konfiguracji klastrowej, składającej się z wielu połączonych, ale pracujących niezależnie serwerów, lecz superserwer działający pod kontrolą jednej kopii systemu operacyjnego (Single System Image) Tru64 Unix. Do łączenia serwerów jest wykorzystywany specjalny przełącznik Quadrics, gwarantujący każdemu serwerowi pasmo 500 MB/s. Przełącznik ten jest oferowany w wersjach 16- i 128-portowych.

W razie zapotrzebowania na większą konfigurację Compaq może dostarczyć superserwery, składające się z większej liczby komputerów ES45. Największym obecnie superserwerem SC45 jest ASCI Q zainstalowany w Los Alamos National Labs w USA, na który składa się 11 968 procesorów Alpha EV68. Zapewnia on wydajność 30 TFLOPS (30 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Podstawowa wersja AlphaServera SC45 składa się z czterech serwerów ES45, zawierających 16 procesorów i 16 GB i RAM. Cena wynosi ok. 900 tys. USD.


TOP 200