Od przybytku głowa boli

Jeszcze kilka lat temu na rynku dostępne były głównie specjalizowane odbiorniki GPS. Obecnie są one instalowane w bardzo różnych urządzeniach: palmtopach, urządzeniach do nawigacji przeznaczonych dla pieszych lub użytkowników samochodów, a nawet naręcznych komputerach dla sportowców.

Jeszcze kilka lat temu na rynku dostępne były głównie specjalizowane odbiorniki GPS. Obecnie są one instalowane w bardzo różnych urządzeniach: palmtopach, urządzeniach do nawigacji przeznaczonych dla pieszych lub użytkowników samochodów, a nawet naręcznych komputerach dla sportowców.

Od przybytku głowa boli

Mio DigiWalker P560 - palmtop z systemem nawigacyjnym pracujący pod kontrolą Windows Mobile 6 i wyposażony w bezprzewodowe interfejsy Wi-Fi oraz Bluetooth.

Od przybytku głowa boli

ARISTO Voyager X800 i X800T - urządzenia nawigacyjne GPS wyposażone w odbiornik TMC (informacje o utrudnieniach na trasie), system informacji lokalnej POI oraz funkcje transgranicznego przełączania map, odtwarzania wideo, muzyki i przeglądania zdjęć.

Mimo że jest to najbardziej masowy i widoczny segment rynku, technologia GPS, która początkowo powstała przede wszystkim na potrzeby militarne, znajduje coraz szersze zastosowanie w sektorze publicznym (służba zdrowia, policja, straż pożarna) lub przemyśle (budownictwo, rolnictwo). W tych wypadkach same odbiorniki GPS mają względnie małe znaczenie, a budowa efektywnego systemu zależy przede wszystkim od stworzenia i zintegrowania odpowiedniej aplikacji oraz kanałów telekomunikacyjnych. Czasami niezbędne jest też opracowanie dodatkowych rozwiązań sprzętowych, które zapewnia odpowiednie parametry pracy, np. większą dokładność lokalizacji niż zapewniana przez standardowe sygnały GPS.

Pomysłyna wykorzystanie

Operator telekomunikacyjny Vodafone wprowadził do oferty, na razie w Australii, usługę Vodafone Compass, w której ramach użytkownicy smartfonów wyposażonych w odbiorniki GPS mogą korzystać z nawigacji i jednocześnie prowadzić rozmowy telefoniczne. Usługi są przeznaczone dla osób chcących korzystać z nawigacji w samochodach, poruszania się pieszo lub w celu lokalizacji obiektów. W ich ramach użytkownik uzyskuje dostęp do automatycznych, realizowanych w tle aktualizacji map. Początkowo usługa będzie dostępna tylko dla użytkowników Blackberry 8310, ale przed końcem tego roku ma objąć również inne modele urządzeń przenośnych tej klasy.

Od przybytku głowa boli

Acer c-500 to seria palmtopów wyposażonych w zintegrowany odbiornik GPS i system nawigacyjny.

Imation zapowiada wprowadzenie systemu DataGuard do śledzenia i lokalizacji kaset z taśmami, wykorzystującego mechanizm AGPS (Assisted Global Positioning System).

Od przybytku głowa boli

Sony Ericsson P1i to smartfon wyposażony w system nawigacyjny GPS typu Wayfinder Navigation 7 opracowany specjalnie dla telefonów komórkowych pracujących w systemie Symbian, a także funkcje PDA, e-mail i przeglądarkę internetową.

Z kolei LLUMC (Loma Linda University Medical Center) wykorzystuje GPS i oprogramowanie ArcGIS opracowane przez ESRI (Environmental Systems Research Institute) do kontroli i planowania drogi karetek lub śmigłowców medycznych, co umożliwia skrócenie czasu przewozu pacjentów, a to w niektórych wypadkach oznacza uratowanie życia. System AEGIS (Advanced Emergency Geographic Information System) obejmuje południową Kalifornię.

Firma Caterpillar - producent maszyn budowlanych, górniczych i rolniczych - wprowadziła modele sprzętu wyposażone w system GPS AccuGrade, umożliwiający precyzyjne sterowanie pracą np. koparek lub spychaczy. Według przedstawicieli firm budowlanych już wykorzystujących takie rozwiązania pozwalają one na nawet 40-proc. zwiększenie wydajności pracy. Po wprowadzeniu odpowiednich planów do urządzenia jego operator może wykonywać odpowiednie prace bez potrzeby wcześniejszego oznakowania terenu i wytyczenia go palikami. Standardowa, kilkumetrowa dokładność lokalizacji w takim zastosowaniu nie jest wystarczająca, dlatego Caterpillar opracowała specjalny system RTK GPS (Real-Time Kinematic GPS), który wykorzystuje dodatkową, specjalną stację odbiorczą GPS instalowaną na budowie, która na bieżąco sprawdza i koryguje sygnały z satelitów, co umożliwia zwiększenie precyzji odbiorników AccuGrade zainstalowanych w maszynach do poziomu kilku centymetrów.

Czas w formacie GPS

Od przybytku głowa boli

Mio H610 - przenośny odtwarzacz plików multimedialnych z funkcjami nawigacji GPS.

Od przybytku głowa boli

Garmin Navi 300 i 310 Delux

Jedną z funkcji systemu GPS jest dostarczanie precyzyjnej informacji o aktualnym czasie. Ale należy pamiętać, że wykorzystuje on własny system czasu GPS Time, różniący się obecnie od czasu UTC (Coordinated Universal Time) o kilkanaście sekund, a także specyficzny format zapisu - numery tygodnia i dnia tygodnia. Liczba tygodni wynosi 1024, zaczynając od 6 stycznia 1980 r. (a więc zerowanie następuje co ok. 20 lat). Pierwsze zerowanie miało miejsce 21 sierpnia 1999 r. o godz. 23:59:47 czasu UTC. Obecnie planowane jest rozszerzenie formatu daty do 13 bitów, tak by zerowanie odbywało się co ok. 157 lat (8192 tygodni).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200