Od północy 16.02 obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie Polski

Po dzisiejszym cyberataku na Ukrainę premier Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie Polski - poinformowało MSWiA.

Od północy 16.02 obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie Polski

Źródło: gov.pl

ALFA-CRP pierwszego stopnia na terenie całej Polski obowiązuje od północy 16 lutego do do poniedziałku 28 lutego, do godz. 23.59. Stopień wprowadził premier Mateusz Morawiecki na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym. MSWiA nie odnosi się w swoim komunikacie do dzisiejszego cyberataku na ukraińskie strony rządowe i banki.

Już po raz drugi w tym roku w Polsce ogłoszono stopień alarmowy ALFA-CRP. Po raz pierwszy został on wprowadzony 18 stycznia. Wtedy - jak informował resort cyfryzacji - decyzję tę podjęto w związku z cyberatakami na Ukrainie.

Zobacz również:

  • Ukraina doświadcza nowego rodzaju cyberataków

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej – czytamy w komunikacie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200