Od małej komórki po centra danych

Narzędzia dla korporacji

Z punktu widzenia użytkowników korporacyjnych istotnym ulepszeniem, o którym była mowa podczas konferencji WinHEC, będzie technologia DDC (Dynamic Data Center), mająca ułatwić zarządzanie centrami danych. Microsoft zapowiedział systematyczne wprowadzanie na rynek w najbliższych 3-5 lat serii aplikacji ułatwiających instalowanie programów oraz zarządzanie dużymi farmami serwerów i pamięci masowych. Podczas WinHEC przedstawiciele Microsoftu poinformowali o uzyskaniu wsparcia dla swojej inicjatywy ze strony liczących się na rynku producentów sprzętu, takich jak HP, Dell, Fujitsu, IBM, NEC i Unisys.

Microsoft zapowiedział opublikowanie nowej wersji narzędzia do analizy i raportowania błędów aplikacji - Dr Watson przeznaczonej dla użytkowników systemów korporacyjnych. Dotychczas program ten umożliwiał wysyłanie do Microsoftu raportów o błędach Windows i Office, pracujących na komputerach PC. W przypadku zawieszenia pracy systemu lub aplikacji Dr Watson rejestruje program i operację, które spowodowały błąd, i przesyła odpowiedni raport umożliwiający użytkownikowi szybkie uzyskanie informacji o niezbędnej korekcie konfiguracji, potrzebie zainstalowania poprawki albo zasygnalizowanie programistom Microsoftu o potrzebie opracowania odpowiedniej poprawki.

Funkcjonalność nowej wersji Dr. Watsona ma być rozszerzona na wszystkie aplikacje Microsoftu, nie tylko Windows i Office, choć monitorowanie innych programów będzie wymagało samodzielnego przystosowania aplikacji i skonfigurowania systemu.

Microsoft ponadto zamierza udostępnić użytkownikom korporacyjnym niektóre narzędzia do skanowania aplikacji pod kątem wyszukiwania fragmentów kodu, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Narzędzia takie zostały już opracowane i wykorzystano je do analizy programów w ramach tzw. inicjatywy Trustworthy Computing przedstawionej na początku 2002 r. Prawdopodobnie zostaną one wprowadzone do pakietu dla programistów Microsoft Visual Studio .Net.

Przedstawiciele firmy na razie nie ujawnili konkretnych terminów udostępnienia korporacyjnej wersji Dr. Watsona i narzędzi do analizy kodu aplikacji.

Droga do Aten

Jak będzie w przyszłości wyglądał komputer osobisty? Podczas WinHEC prezentowane są po raz pierwszy prototypy sprzętu PC. Przebojem tegorocznej ekspozycji jednogłośnie okrzyknięto model komputera Athens, przygotowany przez Microsoft we współpracy z HP. Model ten wyposażono w telefon, kamerę wideo, bezprzewodową klawiaturę i mysz. Największe wrażenie robi jednak 23" płaski monitor LCD. Procesor i płyta główna mieszczą się w niewielkich rozmiarów obudowie, która jest połączona z monitorem kablem służącym zarówno do zasilania, jak i przesyłania danych. Napędy optyczne i interfejsy zintegrowano z obudową LCD. Przedstawiciele Microsoftu przewidują, że z czasem komputery projektowane na wzór Athens zastąpią nie tylko staroświeckie PC, ale też przejmą zadania aparatów telefonicznych i systemów wideokonferencyjnych.

Komputery, takie jak Athens, są nadzieją przemysłu PC. Użytkownicy, usatysfakcjonowani tym co mają, nie są skorzy do śledzenia wszystkich nowinek serwowanych im przez producentów sprzętu. "Jesteśmy odpowiedzialni za dostarczenie użytkownikom przekonujących powodów, że warto inwestować w nowe produkty" - powiedział podczas WinHEC wiceprezes Microsoftu. Paradoks polega na tym, że zadowolenie użytkowników przekładające się na powściągliwość w zakupach "najnowszych procesorów" i "najnowszych systemów operacyjnych" stała się poważnym problemem dla przemysłu informatycznego.

Szybszy dostęp do sterowników

Microsoft poinformował o utworzeniu nowego portalu Windows Hardware and Driver Central (http://www.microsoft.com/whdc ) grupującego w jednym miejscu wszystkie, dotychczas rozproszone pod różnymi adresami, zbiory sterowników sprzętowych i programowych. Na nowej stronie Web umieszczono również opisy specyfikacji sprzętu i programów oraz artykuły dokumentacyjne.


TOP 200