Od kopiarek do drukarek

Xerox wchodzi na rynek drukarek, otwarcie wypowiadając wojnę firmie Hewlett-Packard.

Xerox wchodzi na rynek drukarek, otwarcie wypowiadając wojnę firmie Hewlett-Packard.

Xerox Corporation, dotychczas znacznie ustępujący firmie Hewlett- Packard na polskim i światowym rynku drukarek, zapowiada rywalizację z liderem. Służyć ma temu wprowadzenie nowych produktów oraz zmiana strategii i organizacji sprzedaży.

Firma od sprzedaży

Dotychczas podstawowym produktem Xeroxa w Polsce były kopiarki. Teraz firma, której korzenie wywodzą się z produkcji zaawansowanych rozwiązań druku dla przemysłu, wprowadza nowe modele drukarek laserowych i atramentowych dla biur i użytkowników indywidualnych. Podstawowym zadaniem utworzonej niedawno firmy Xerox Channels Group jest rozwijanie sprzedaży detalicznej przez kanały pośrednie - dystrybutorów i sieć dealerów. Ogólnoświatowa zmiana strategii Xeroxa znajduje odbicie także w Polsce, gdzie firma zawarła już umowy z supermarketami Office Depot i Office Center.

Jak podkreśla Pierre Danon, prezes Xerox Channels Group, nawiązanie rywalizacji z Hewlett-Packardem jest możliwe dzięki wprowadzeniu do sprzedaży drukarek sieciowych o większej szybkości, bogatszym zestawie funkcji (m.in. do kopiowania i oprawiania dokumentów) i po niższych cenach. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie dojdzie do wojny cenowej na rynkach drukarek sieciowych klasy powyżej 20 str./min, a także laserowych drukarek kolorowych, ponieważ tutaj szczególnie Xerox zamierza intensywnie rozszerzać udział w rynku.

Nowe produkty

Zmiana strategii sprzedaży produktów i organizacji kanałów dystrybucyjnych Xerox została wsparta wprowadzeniem na rynek wyjątkowo szerokiego zestawu nowych urządzeń.

Nowością będą Xeroxa, w których wykorzystano własne, opracowane przez firmę, technologie produkcji mechanizmów i . Pierwszym modelem tego typu urządzeń jest DocuPrint XJ4C o rozdzielczości 600 dpi. W roku 1998 mają się pojawić 3 nowe drukarki atramentowe, w tym najprawdopodobniej model oferujący tzw. fotograficzną jakość druku.

Laserowe drukarki N24 i N32 mają konkurować przede wszystkim z modelami LaserJet 5Si Hewlett-Packarda, ale również z drukarkami Optra S Lexmarka. DocuPrint N32 oferuje wysoką szybkość druku, tj. 32 str./min, i jest wyposażony w zszywacz dokumentów, umożliwiający tworzenie broszur zawierających do 50 kartek w układzie pionowym lub poziomym w dwóch miejscach jednocześnie. Drukarki zawierają kartę sieciową Ethernet, moduł Adobe PostScript oraz oprogramowanie PrinterMap do zarządzania urządzeniami zgodnymi z SNMP.

Wielofunkcyjne urządzenie WorkCentre 450e jest przeznaczone dla biur. Łączy funkcje kolorowej drukarki atramentowej, telefaksu, kopiarki, skanera i faksu. WorkCentre 450e może funkcjonować jako niezależny faks lub kopiarka bez współpracy z komputerem PC.

Kolorowe DocuPrint C44 zaprezentował Xerox w czerwcu br., a w Polsce są dostępne od listopada. Urządzenia oferują szybkość druku 4 str./min i są wyposażone w serwer WWW, zapewniający dostęp do oprogramowania sterującego i informacji o stanie drukarki i materiałów eksploatacyjnych przez Internet.


TOP 200