Od dzisiaj hybrydy Yoga 900 i 900S zaakceptują też Linuksa

Lenovo wprowadziło swego czasu zwolenników systemu Linux w zakłopotanie informując, że hybrydowe laptopy Yoga 900 i Yoga 900S mogą pracować tylko pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Korporacja przyznała się niedawno do błędu i opracowała rozwiązanie, dzięki któremu mogą nimi zarządzać również systemy bazujące na Linuksie .

Firma zaprojektowała i udostępnia dla obu laptopów specjalne systemy BIOS, które akceptują oprogramowanie Linux. Zawierają one zmodyfikowane interfejsy AHCI (Advance Host Controller Interface; interfejs zarządzający kontrolerami SATA). Dzięki wprowadzonym do interfejsów poprawkom, BIOS’y pozwalają instalować na laptopach systemy Linux.

Należy jednak pamiętać, że zmodyfikowane BIOS’y akceptują wyłącznie systemy Linux. Jeśli użytkownik laptopa zawierającego taki BIOS chciałby przejść na system Windows, musi zmienić BIOS na inny.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Nowy monitor do wideorozmów z Androidem od Lenovo

Jest jeszcze jeden problem. Dostawcy laptopów Yoga 900 i Yoga 900S, w których użytkownicy zainstalowany linuksowy BIOS, umywają ręce i nie zapewniają im wsparcia technicznego. Przyjmują najczęściej zasadę, że każdy użytkownik robi to na własne ryzyko.

Warto też pamiętać, że Lenovo opracowało listę laptopów, które zostały przetestowane i otrzymały certyfikat zgodności z systemem Linux. Na liście tej (dostępnej tutaj) nie widnieją jednak – przynajmniej w momencie publikowania tego newsa - laptopy Yoga 900 i Yoga 900S.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200