Od dzisiaj Dell i VMware to dwie oddzielne firmy

Po blisko pięciu latach wspólnego egzystowania na rynku IT i ogłoszeniu w kwietniu tego roku decyzji o rozstaniu się, Dell i VMware zaczynają od dzisiaj oficjalnie działać jako dwa oddzielne podmioty. Zgodnie z umową Dell zrzekł się 81% udziałów w zależnej od niej spółce VMware, której wartość analitycy szacują na 64 mld USD.

Grafika: JESHOOTS.com/Pexels

Z kolei biorąc pod uwagę ostatnie notowania na giełdzie, druga strona – czyli Dell – warta jest obecnie ok. 33 mld USD. Jak wiadomo, Dell wraz z zakupem w 2015 roku EMC za 58 mld USD, wszedł również w posiadanie większość udziałów w VMware. Jak podają analitycy, większość przychodów VMware pozyskuje obecnie z takich tradycyjnych segmentów rynku IT jak licencjonowanie i usługi serwisowe. Jednak krok po kroku VMware wchodzi coraz śmielej w rynek rozwiązań chmurowych i zapowiada, że za trzy lata ten segment będzie dla firmy najważniejszy i przyniesie 40% jej wszystkich przychodów.

Obie firmy są zdania, że „rozwód” zapewni im większą elastyczność finansową, chociaż dalej będą ze sobą ściśle współpracować, szczególnie w takich obszarach, jak 5G czy przetwarzanie danych na obrzeżach sieci i systemów IT (edge computing).

Zobacz również:

  • 9 inwestycji, które CIO powinni przeprowadzić przed nadejściem recesji
  • Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple
  • Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware

Firmy zapewniają, że będą nadal się wspierać i podjęły zobowiązanie do dalszego zwiększania swoich przychodów. Rozwiązania VMware będa oferowane za pośrednictwem kanału sprzedaży firmy Dell, a usługi firmy Dell będą dalej pojawiać się w ofercie VMware. W porównaniu z pierwotnym profilem firmy (którą założył Michael Dell), Dell oferuje obecnie więcej rozwiązań dla korporacyjnych centrów danych, chociaż dalej około 60% jego przychodów pochodzi ze sprzedaży komputerów PC.

Wcześniej firma inwestowała mocno w rozwiązania pozwalające pracować w domu, obecnie rozwija intensywnie technologie „egde computing”, wykorzystując trend polegający na przenoszeniu części mocy obliczeniowej z centrów danych do mniejszych, lokalnych środowisk, które usytuowane są bliżej użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200