Od czego zależy wynagrodzenie w branży IT

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie od czego zależy kwota jaką uda nam się wynegocjować na rozmowie kwalifikacyjnej. Otóż zależne jest to od kilku czynników.

Doświadczenie - bardzo istotny czynnik, im dłuższy mamy staż w danej branży tym wyższego wynagrodzenia możemy się spodziewać u nowego pracodawcy; zasada ta ma zastosowanie jednak wtedy, gdy odnosimy sukcesy i realizujemy założone cele.

Poprzedni pracodawca - ludzie w branży IT znają orientacyjne poziomy wynagrodzeń w różnych firmach IT i zatrudniając daną osobę biorą pod uwagę stawkę, jaką mogła mieć w ostatniej firmie.

Zobacz również:

  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • Wzrasta znaczenie Bayer Digital Hub w Warszawie

Znajomość produktów i rozwiązań informatycznych - im mniej pracodawca musi zainwestować we wdrożenie kandydata, tym większe będzie w stanie zaoferować wynagrodzenie.

Relacje - dla wielu pracodawców liczą się kontakty, jakie ma kandydat w danej branży; w wielu firmach wśród handlowców istnieją podziały sektorowe - jedni sprzedają rozwiązania do sektora przemysłowego, inni do bankowego; często w rozmowę kwalifikacyjną wplatane są zdania mające zweryfikować z kim w danym segmencie rynku współpracował kandydat, a co za tym idzie gdzie jest w stanie przynieść zysk.

Zysk - w zależności od firmy liczy się tu przychód lub marża po odliczeniu kosztów, z których rozliczani są handlowcy; bierze się tu pod uwagę poziom zysku, jaki realizowany był w poprzedniej firmie.

Cechy osobowości i praca grupowa - pracodawcy coraz częściej przywiązują wagę do charakteru, cech osobowości, zachowania i dopasowania danego kandydata do grupy, z którą miałby przebywać na co dzień; współpraca w grupie często okazuje się bardzo istotna i ma wpływ zarówno na wyniki jak i dobrą atmosferę w zespole.

Powyższe zasady stanowią ramy, w jakich często poruszają się pracodawcy, ale każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie. Podczas pracy w Antal International współpracowałem z kilkoma kandydatami z 2-3-letnim doświadczeniem w branży IT, którzy pomimo krótkiego stażu realizowali wyższe plany handlowe i posiadali większą wiedzę niż profesjonaliści obejmujący podobne stanowiska od 10 lat.

Bartosz Pyskło jest konsultantem Antal International specjalizujący się w rekrutacji na stanowiska sprzedażowe w branży IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200