Od biurka po szkielet

3Com zaprezentował wiele nowych urządzeń sieciowych.

3Com zaprezentował wiele nowych urządzeń sieciowych.

3Com wprowadził na rynek najbardziej kompleksową w swej kilkunastoletniej historii grupę produktów sieciowych - od przełączników 10 Mb/s, po urządzenia pracujące z prędkością 1 Gb/s. Jednocześnie zaproponował na tyle niskie ceny tych urządzeń, że praktycznie nieopłacalne staje się kupowanie przełączników pracujących z prędkością 10 Mb/s. Cena pojedynczego portu w koncentratorach 100 Mb/s jest bowiem tylko o kilka dolarów wyższa. Przedstawiciele 3Com zapowiadają jednak, że do końca tego roku ceny te zostaną zrównane, dzięki czemu klienci zaczną migrować na szybszą technologię Fast Ethernet.

Karta sieciowa

Oprócz wielu urządzeń sieciowych (o których pisaliśmy już w nr 5. Computerworlda z br.), 3Com wprowadził także na rynek nową kartę sieciową Fast EtherLink XL, pracującą z przepustowością 100 Mb/s. Ważną zaletą tej karty jest opracowanie jej zgodnie z wymogami najnowszych specyfikacji dotyczących pełnego zarządzania za pośrednictwem sieci komputerowej. Oferuje ona opcję zdalnego włączania komputerów przez sieć, co pozwoli administratorom wykonywać wszystkie operacje związane z obsługą komputerów, również po godzinach pracy biurowej, bez konieczności wizytowania i włączania każdego serwisowanego komputera. Zgodna jest ona ze standardami ACPI, DMI 2.0 oraz PC97 i PC98, dzięki czemu umożliwia pełne monitorowanie pracy komputera oraz inwentaryzowanie jego zasobów. Obsługuje także standard SNMP oraz wszystkie poziomy RMON.

Według zapowiedzi producenta, nowa karta zapewnia - w stosunku do poprzedniej wersji Fast EtherLink - szybszą transmisję o kilkanaście procent.

Rozpoznać kabel

Wiele innowacji wprowadzono także w nowych urządzeniach sieciowych. Nowy koncentrator Dual Speed Hub 500, oferujący przepustowość 10 i 100 Mb/s, na każdym z portów potrafi automatycznie sprawdzić nie tylko prędkość portu karty sieciowej, która się z nim łączy, ale również rodzaj okablowania, przez jakie realizowana jest transmisja. Dopiero po sprawdzeniu, czy jest to np. okablowanie kategorii 3 lub 5, dynamicznie ustanawia standard komunikacji między urządzeniem a komputerem użytkownika.

Wszystkie nowe przełączniki i koncentratory (podane w tabeli) oferują użytkownikowi możliwość łączenia w wieże, co pozwala zarządzać tymi urządzeniami, tak jakby stanowiły całość. Usprawniono także proces konfiguracji takiej wieży. Jeśli do już istniejącej dołącza się nowe przełączniki bądź koncentratory, to wszystkie informacje o konfiguracji sieci wirtualnych są replikowane automatycznie do dołączanego urządzenia. Dzięki temu administratorowi pozostaje tylko spięcie urządzeń odpowiednimi kablami sieciowymi i podłączenie do prądu.

3Com wzbogacił urządzenia sieciowe o możliwość pełnego zarządzania i monitorowania za pośrednictwem przeglądarki WWW (każde z nich ma wbudowany własny serwer WWW). Obsługują one także wszystkie dziewięć poziomów zdalnego monitoringu za pomocą protokołu RMON.

Szybki szkielet

W najszybszych spośród nowych przełączników (Switch 9300 oraz Switch 3900) 3Com wprowadził możliwość realizowania trunking'u, czyli równoległego łączenia kilku portów (maksymalnie sześć) w dwóch przełącznikach, w celu zapewnienia dużej przepustowości łącza między nimi. Opcja ta pozwala zrealizować np. sześciogigabitową transmisję (łącząc po sześć portów dwóch przełączników gigabitowych) między dwoma przełącznikami, pracującymi w sieci firmowej. Umożliwia to zmniejszenie obciążenia najbardziej zazwyczaj "zapchanych" linii sieciowych, realizujących transmisję między urządzeniami sieciowymi, do których podłączeni są użytkownicy, a serwerami.

3Com wdrożył w nowych przełącznikach także inne cechy, które mają wpłynąć na szybszy przepływ informacji w sieciach korporacyjnych. Obsługują one standard sieci wirtualnych 802.1Q oraz potrafią nadawać i respektować różne priorytety przesyłanych pakietów sieciowych zgodnie z normą 802.1p. Mogą także realizować transmisje multimedialne w trybie IP multicast (separują ruch sieciowy już na poziomie portów przełączników, dzięki czemu transmisje te są przesyłane tylko do tych stacji, które w danej chwili w nich uczestniczą).

Konkurencja

Premiera nowych urządzeń sieciowych 3Com umacnia zdecydowanie jego pozycję wśród producentów sprzętu sieciowego dla dużych i średnich firm. 3Com konkuruje z innymi dostawcami na dwa sposoby: poprzez niską cenę swoich urządzeń (np. dotychczas przełączniki gigabitowe dostępne były w cenie ok. 2000 USD za port) oraz ich duże możliwości funkcjonalne. Niewielu producentów będzie w stanie podjąć to wyzwanie i przy niskiej cenie zaoferować zaawansowane technicznie i funkcjonalnie rozwiązania.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200