Od akademii do komercji

Duży nacisk położono także na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sieci grid. Komunikacja pomiędzy klastrami będzie w całości zaszyfrowana. Kilka poziomów uwierzytelniania - zarówno pomiędzy użytkownikiem i środowiskiem grid, jak i między poszczególnymi aplikacjami i usługami - opartych na certyfikatach, zapewni poziom bezpieczeństwa niespotykany do tej pory w tego typu oprogramowaniu. Dodatkowe systemy, takie jak sprawdzanie integralności plików, systemy detekcji włamań (IDS) czy specjalistyczne zabezpieczenia na poziomie jądra systemu operacyjnego, plasują Clusterix na najwyższym miejscu wśród wszystkich systemów gridowych pod względem bezpieczeństwa.

Oferta dla biznesu

Głównym adresatem projektu Clus-terix są środowiska naukowe. Istniejące obecnie w Polsce zapotrzebowanie na moc obliczeniową znacznie przekracza aktualne możliwości superkomputerów i klastrów działających w naszym kraju. Infrastruktura powstająca na potrzeby projektu Clusterix znacząco zwiększy potencjał obliczeniowy Polski, a także pozwoli na dużo bardziej optymalne wykorzystanie obecnych zasobów centrów obliczeniowych.

Jednak oprócz środowiska naukowego, zainteresowanie projektem wykazują przedsiębiorstwa. Przykładem są małe i średnie odlewnie zainteresowane wdrożeniem systemu komputerowego do modelowania zjawisk termomechanicznych zachodzących podczas produkcji odlewów. Szerokie wykorzystanie takiego systemu zwiększy konkurencyjność rynkową tych przedsiębiorstw poprzez poprawę jakości produktów, zmniejszenie udziału braków, skrócenie czasu wdrożenia nowego typu odlewu do produkcji. Takich zastosowań jest prawdopodobnie znacznie, znacznie więcej - duże zadania obliczeniowe leżą w kręgu zainteresowań firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i wielu innych branż.

Popyt ze strony organizacji komercyjnych na rozwiązania możliwe do zrealizowania za pomocą oprogramowania Clusterix daje nadzieję na to, że sieci grid przestaną być jedynie domeną eksperymentów akademickich. W porównaniu z innymi podobnymi projektami funkcjonalność nowego oprogramowania będzie unikalna, dlatego już dziś warto śledzić jego rozwój. Tym bardziej że gdy oprogramowanie Clusterix będzie już gotowe, zostanie udostępnione na zasadach open source.

Ma więc szansę stać się bardzo szeroko wykorzystywaną platformą dla sieci grid. Więcej informacji można znaleźć na witryniehttp://clusterix.pcz.pl .

Aby dodatkowo ułatwić absorpcję rozwiązań typu grid w świecie komercyjnym, w ramach projektu Clusterix zostanie stworzonych wiele aplikacji dla użytkowników końcowych. Będą to programy, pomagające rozwiązywać konkretne problemy, nad którymi pracują obecnie naukowcy w głównych ośrodkach akademickich wspólnie z biznesem.

Wirtualne metakonta

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) opracowało mechanizm uwierzytelniania użytkowników i usług w rozproszonych środowiskach typu grid. Oprogramowanie VUS (Virtual User System) to warstwa abstrakcji oddzielająca użytkowników sieci grid od systemów zarządzania zadaniami (job scheduling systems). Zamiast udostępniać użytkownikom lokalne konta wszystkich domen biorących udział w przetwarzaniu VUS, udostępnia pulę metakont z generalnymi zestawami uprawnień. Oprogramowanie automatyzuje transfer plików i realizuje funkcje billingu. Więcej na temat Virtual User System można przeczytać pod adresem: http://vus.psnc.pl/.

Polskim sumptem

Projekt Clusterix to przedsięwzięcie w całości polskie. Połowę jego kosztów finansuje KBN, pozostałą część pokrywają zaś zainteresowane ośrodki akademickie - jest ich w sumie 12. W odróżnieniu od innych projektów związanych z sieciami grid, projekt Clusterix nie jest sponsorowany przez żadnego dostawcę technologii.


TOP 200