Od SMS i MMS do błyskawicznych wiadomości przez Internet

SMSy zostały wyparte przez media społecznościowe i komunikatory sieciowe, ale nadal wykorzystujemy je do weryfikacji wieloskładnikowej. Jak ewoluowały wiadomości SMS do nowoczesnych rozwiązań pozwalających przesyłać wiadomości i multimedia przez Internet?

Wiadomości SMS jeszcze kilkanaście lat temu stanowiły jeden z podstawowych sposobów komunikowania się. Brak lub drogi dostęp do Internetu powodował, że komunikowaliśmy się z wykorzystaniem wiadomości SMS lub połączeń telefonicznych. Obecnie ze względu na dostępność różnych urządzeń, które wykorzystujemy do komunikacji - telefony, smartfony, tablety, zegarki czy komputery, powszechnemu dostępowi do Internetu oraz rozwojowi technologicznemu wiadomości tekstowe nie są już tak popularne.

Wiadomości SMS mają już 30 lat
Źródło: Eirik Solheim / Unsplash

Wiadomości SMS mają już 30 lat

Źródło: Eirik Solheim / Unsplash

Aktualnie SMSy wykorzystujemy głównie do odbierania komunikatów np. o dostarczeniu paczki przez kuriera czy kodów weryfikacji wieloskładnikowej. W komunikacji interpersonalnej pomiędzy znajomymi SMSy zostały wyparte przez wiadomości wysyłane prze internet za pomocą popularnych komunikatorów sieciowych - Facebook Messenger, Instagram, WhatsApp, iMessage, Telegram, Signal i innych.

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?
  • Sztuczna inteligencja trafi do Wiadomości na Androida

W niniejszym materiale przypominamy historię oraz metodę działania wiadomości SMS oraz ich multimedialnych odpowiedników - MMS.

Co oznaczają skróty SMS i MMS?

Hasła SMS i MMS kojarzy każdy, ale mało kto wie, co kryje się za tymi skrótami. SMS to skrót od Short Message Service, a MMS od Multimedia Messaging Service. Obie technologie zostały zaprojektowane wiem lat temu - pierwsze SMSy w komercyjnych sieciach komórkowych wysłano w 1992 roku, a MMSy trafiły na rynek 10 lat później - w 2002 roku. Zarówno SMSy jak i MMSy projektowane były w czasach, gdy dostęp do internetu był ograniczony, a przesyłanie danych pakietowych wolne i drogie. Dodatków w czasach powstawania standardów SMS i MMS na rynku nie było smartfonów, tabletów czy smartwatchy, a komputery przenośne były znacznie droższe od desktopów.

System SMS powstał, aby zastąpić jeszcze starszą technologię - pagery. Przed 1992 roku do rozmów wykorzystywano telefony komórkowe, a do wysyłania wiadomości pagery. To właśnie z technologi radiotelegraficznej stosowanej w pagerach wywodzą się wiadomości SMS.

Standard SMS został usystematyzowany już w 1986 roku, ale pojawił się na rynku dopiero sześć lat później. Typowe wiadomości SMS pozwalają wysyłać wiadomości o długości do 160 znaków ze spacjami. W przypadku specyficznego kodowania z dodatkowymi znakami liczba możliwych do wprowadzenia znaków zmniejsza się o połowę - do 80 znaków ze spacjami.

MMSy są naturalną ewolucją wiadomości typu SMS. W 1992 roku przeciętny telefon komórkowy posiadał mały, czarno biały ekran oraz zewnętrzną antenę. Dziesięć lat później powszechne były już telefony komórkowe z kolorywvi wyświetlaczami, dostępem do sieci oraz aparatami fotograficznymi. Właśnie z tego powodu wprowadzono standard MMS, który pozwala na dzielenie się niewielkimi plikami multimedialnymi. Dodatkowo przy okazji z wykorzystaniem MMSów możliwe jest wysyłanie wiadomości tekstowych o długości powyżej 160 znaków.

BlackBerry wprowadziło na rynek SMSowanie przez Internet

Podwaliny dzisiejszych aplikacji do komunikowania się przez Internet zbudowała firma BlackBerry. W 2005 roku Research in Motion (właściciel marki BlackBerry) wprowadził na rynek system wiadomości BlackBerry Messenger (BBM). Był to pierwszy tak popularny komunikator, który do przesyłania danych wykorzystywał Internet. Rozwiązanie działało jak wiadomości e-mail, a dodatkowo oferowało mnóstwo dodatkowych funkcji, które w połączeniu z klawiaturą QWERTY w smartfonach BlackBerry zrewolucjonizowało sposób komunikacji międzyludzkiej z wykorzystaniem tekstu.

Blackberry zrewolucjonizowało sposób komunikacji z wykorzystaniem tekstu
Źródło: Thai Nguyen / Unsplash

Blackberry zrewolucjonizowało sposób komunikacji z wykorzystaniem tekstu

Źródło: Thai Nguyen / Unsplash

Usługa BBM pozwalała wysyłać tekst i multimedia bez ograniczeń. Dodatkowo istniała możliwość udostępniania lokalizacji dla kontaktów oraz czaty grupowe.

BlackBerry Messenger był prekursorem usług, z których korzystamy dziś. BBM wprowadził również kilka funkcji, które są używane do dziś, ale nie były dostępne dla usług SMS i MMS. Mowa m.in. o potwierdzeniach odczytu. Pojawił się również status kontaktów BBM.

Do działania usługi BBM konieczny był smartfon BlackBerry oraz dodatkowy plan BlackBerry Internet wykupiony u operatora. W Polsce możliwość korzystania z dobrodziejstw BlackBerry Messenger kosztowała nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dodatkowo niewielka liczba urządzeń BlackBerry w naszym kraju spowodowała, że usługa nie była popularna.

W Stanach Zjednoczonych smartfony BlackBerry były najpopularniejszymi telefonami komórkowymi do momentu debiutu iPhone'a. Po premierze telefonu od Apple urządzenia BlackBerry stopniowo i systematycznie traciły na popularności.

BlackBerry Messenger przeszedł do historii w 2019 roku.

iMessage

Na popularności BlackBerry Messenger i problemach firmy BlackBerry postanowiła skorzystać firma Apple. W 2011 roku wprowadzono usługę iMessage, która oferuje wszystkie możliwości BBM, a dodatkowo nie wymaga oddzielnej subskrypcji. Jedynym wymogiem jest posiadanie iPhone'a.

Apple iMessage
Źródło: apple.com

Apple iMessage

Źródło: apple.com

Apple poszło o krok dalej i umożliwia wysyłanie wiadomości iMessage nawet z urządzeń, które nie posiadają wbudowanej karty SIM. iMessage identyfikuje użytkownika poprzez konto iCloud, a nie numer telefonu. iMessage wysyła wiadomości z wykorzystaniem sieci komórkowej lub łączności poprzez Wi-Fi.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych ponad 50% wiadomości tekstowych wysyłanych jest z wykorzystaniem usługi iMessage.

Apple wraz z usługa iMessage upowszechniło stosowania rozszerzeń w postaci aplikacji firm trzecich, które rozbudowują funkcjonalności iMessage. Mowa np. o nowych emotikonach czy możliwości wysyłania GIFów.

Wiadomości tekstowe mają się dobrze, ale nie korzystamy już z SMSów

Ilość wysyłanych wiadomości tekstowych systematycznie rośnie. Odwrotny trend obserwuje się w przypadku wiadomości SMS. Oznacza to, że do komunikacji coraz cześciej wykorzystywane są komunikatory sieciowe, które lepiej odpowiadają potrzebom dzisiejszych użytkowników.

Aktualnie do komunikacji wykorzystujemy komunikatory sieciowe
Źródło: Adem AY / Unsplash

Aktualnie do komunikacji wykorzystujemy komunikatory sieciowe

Źródło: Adem AY / Unsplash

W 2020 roku wysłano 2,1 miliarda wiadomości tekstowych. Liczba wysłanych SMSów spadła o 66% względem 2010 roku. Udziały rynkowe SMSów zostały przejęte przez platformy takie jak WhatsApp, Messenger, iMessage, Signal oraz Telegram.

SMSy nadal są powszechnie wykorzystywane w miejscach o słabym zasięgu sieci komórkowej lub do otrzymywania kodów uwierzytelniania wieloskładnikowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200