Od "Hamleta" do peceta i MajestiKa

Obecnie istniejąca korporacja Xerox powstała z dwóch firm głównych: z amerykańskiej wytwórni papieru fotograficznego - The Haloid Company oraz z brytyjskiego koncernu filmowego - The Rank Organization.

Obecnie istniejąca korporacja Xerox powstała z dwóch firm głównych: z amerykańskiej wytwórni papieru fotograficznego - The Haloid Company oraz z brytyjskiego koncernu filmowego - The Rank Organization.

Zaczątkiem wszystkiego stał się epokowy wynalazek Chestera Carlsona. W pogrążonej w głębokim kryzysie Ameryce lat 30. skromny urzędnik patentowy eksperymentował w elektrostatyce i chemii. Po kilku latach pracy jego intuicja, wiedza i talent zaowocowały uzyskaniem w 1938 r. pierwszej suchej kopii dokumentu. Carlson nazwał swój wynalazek kserografią, od greckich słów xeros i graphos, oznaczających suchy zapis.

Początki były skromne. Wdrożeniem wynalazku Carlsona zajęła się mała firma Haloid Corporation, która po wykupieniu wielu patentów stała się znana dopiero w 1946 r. jako Xerox Corporation.

Z kolei imperium filmowe Arthura Ranka tworzyło po wojnie fundamenty złotego okresu brytyjskiej kinematografii. Do jego szczytowych osiągnięć należy m.in. Olivierowski "Hamlet" z 1948 r. W połowie lat 50. angielskie mocarstwo filmowe ustąpiło palmę pierwszeństwa Hollywood a Rank Organization zaczął inwestować w nowinki z zakresu optoelektroniki. W roku 1956 Xerox i Rank utworzyły joint venture pod nazwą Rank Xerox. Pod koniec lat 50. nowa korporacja miała już ponad 900 pkt. kopiujących na wszystkich kontynentach. W roku 1972 zastosowała przy kopiowaniu technikę laserową, a w dwa lata później wprowadziła prototypową sieć lokalną o nazwie Ethernet. Do dziś jest to jedna z najpopularniejszych sieci integrujących urządzenia biurowe.

Połowa świata dokumentacji

Historię rozwoju technicznego i organizacyjnego Rank Xeroxa ilustrują tabele dat i faktów. Rank Xerox - mimo ogromnej konkurencji zwłaszcza z Japonii - opanował połowę światowego rynku kserokopiarek. Zapewnia mu to roczne obroty w wysokości ok. 20 mld USD.

Człowiek od dawna pozostawiał informacje w postaci rysunków a później zapisków. Świadczą o tym kolorowe rysunki na ścianach grot w Lascaux, mezopotamskie tabliczki z pismem klinowym czy indiańskie kipu (zespoły sznurków z węzłami). Dziś każdego dnia, w samej tylko Europie, wytwarza się ok. 5 mld dokumentów. 90% informacji w przedsiębiorstwach przechowuje się w postaci dokumentów a ich sporządzanie, przechowywanie, udostępnianie i kopiowanie pochłania 60% czasu pracy urzędników. W wielu przedsiębiorstwach i urzędach rządowych, samorządowych oraz administracyjnych koszt sporządzania dokumentów stanowi jedną z głównych pozycji na liście wydatków.

Dane te wykazują jak ważne jest efektywne i szybkie przetwarzanie dokumentów. Ambicją Xeroxa jest oferowanie klientom optymalnych rozwiązań w dziedzinie sporządzania i obiegu dokumentów.

Lista katalogowa głównych produktów korporacji obejmuje obecnie m.in. 50 rodzajów kopiarek, 15 powielaczy, 25 elektronicznych maszyn do pisania (z różnymi skalami pamięci wewnętrznej), 40 profesjonalnych kopiarek i drukarek inżynierskich, 40 telefaksów, 12 systemów skanowania optycznego (w tym również ze sztuczną inteligencją), 30 drukarek i systemów drukarskich, 7 systemów edytorsko-wydawniczych, 30 programów software'owych, 20 stacji roboczych oraz 4 systemy sieciowe (Ethernet XC80, XNS PC Plus, Xerox 8000 i Xerox Encryption Unit).

Od pierwszego wykonania suchej kopii w nowojorskiej Astorii minęło półwiecze. W tym czasie wynaleziono wiele nowych technik funkcjonujących dziś w różnych punktach globu, a są to skomputeryzowane systemy DocuTech czy stosowana w popularnych drukarkach średnionakładowych kserografia trzypoziomowa (dodawanie koloru do czarno-białych dokumentów). Bezkonkurencyjny dotychczas DocuTech, dzięki technice cyfrowej wykonuje dosłownie w ciągu minut wiele funkcji techniki offsetowej (które przedtem potrzebowały godzin czy nawet dni) i to bez dodatkowych kosztów składu tekstu oraz przygotowania płyt drukarskich.

Dlaczego kolor

W xeroxowej reprografii króluje obecnie kolor. Większość rzeczy, które widzimy i z których korzystamy, to przedmioty kolorowe. Badania wykazały, że kolor: przyspiesza o 78% czytanie, zapamiętywanie i odtwarzanie informacji, zwiększa o 73% stopień zrozumienia, o 80% współczynnik rozpoznawalności i może poprawić decyzyjności nawet o 70%.

Na ostatnim pokazie (koniec ubiegłego roku) "trzeciej fali" nowości prezentowanych w Warszawie (w tym samym czasie, co i w innych stolicach europejskich) znalazły się spektakularne kopiarki z serii MajestiK (królewskiej). Są to pełnokolorowe biurowe kopiarki cyfrowe o niewielkich wymiarach i proste w obsłudze. Ich możliwości można było dotychczas realizować jedynie w dużych Copy Centers, wyposażonych w wielkie maszyny.

Seria MajestiK składa się z trzech modeli dostępnych w różnych konfiguracjach: 5760 Non-Edit (bez edycji), 5760 ADF (z automatycznym podajnikiem dokumentów oraz z oddzielnym pulpitem edycyjnym) i 5765 Edit (ze standardową edycją). Użytkownik może więc kopiować fotografie o pełnym zestawie kolorów, dodawać kolor do dokumentów czarno-białych, kopiować z folii lub jakichkolwiek oryginałów, reprodukować mapy, itp.

Co roku lista nowości Xeroxa wydłuża się. Sześć dużych laboratoriów (siódme - w angielskim Welwyn - znajduje się w budowie) pracuje w różnych krajach, wydatkując rocznie ok. 700 mln USD. W nich powstały koncepcje druku laserowego, windows, systemu ikon czy myszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200