Od CD-ROM do DVD

Choć obecnie standardowym wyposażeniem komputerów PC są napędy CD-ROM, to wkrótce będą nimi nagrywarki dysków optycznych.

Choć obecnie standardowym wyposażeniem komputerów PC są napędy CD-ROM, to wkrótce będą nimi nagrywarki dysków optycznych.

Minęła już prawie dekada od chwili, kiedy skonstruowano pierwsze urządzenia współpracujące z komputerem PC, które umożliwiają nagrywanie dysków CD. Można oczekiwać, że choć obecnie standardowym wyposażeniem komputerów PC są napędy CD-ROM, to wkrótce będą nimi nagrywarki dysków optycznych.

A konstruktorzy nagrywarek nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nowe konstrukcje pracują coraz szybciej - dyski CD-R w napędach firmy Yamaha można nagrywać z czterokrotną szybkością, a dwukrotna szybkość nagrywania dysków CD-RW jest standardem. Kolejne, ważne ulepszenie to pojawienie się napędów CD-R/RW, wyposażonych w interfejsy IDE/ATAPI. Zwiększa to znacznie atrakcyjność tych urządzeń na rynku masowym - przeciętny użytkownik PC przy zakupie nagrywarki CD-R nie musi w skład ceny zestawu wkalkulować ceny karty SCSI. Wadą urządzeń CD-RW jest to, że dyski CD-RW nie są odczytywane przez większość starszych modeli napędów CD-ROM, ale prawie wszystkie nowe modele CD-ROM są już klasy MultiRead i pozwalają na odczyt CD-RW.

Mimo wyraźnych udoskonaleń konstrukcji nagrywarek i systematycznej obniżki cen tych urządzeń, wydaje się, że w najbliższych latach napędy CD-ROM i CD-R zostaną wyparte przez napędy DVD. Prognozy te opierają się na prostej konstatacji - maksymalny czas zapisu danych typu wideo na dysku CD-ROM wynosi 74 min - za mało, by nagrać film fabularny, gdy tymczasem pojemność dysków DVD (4-17 GB) zaspokoi w pełni wymagania kinomanów, zagrażając kasetom VHS. Na rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia i dyski DVD-ROM, które jednocześnie pozwalają na odczyt klasycznych dysków CD-ROM. W przyszłości pojawią się dyski DVD-RW i DVD-RAM (te będą prawdopodobnie korzystały z zapisu na medium z przemianą fazową).

W XXI wiek prawdopodobnie wkroczymy z komputerami osobistymi, wyposażonymi w napędy DVD. Będą to urządzenia uniwersalne, obsługujące także formaty CD-ROM, CD-R i CD-RW.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200