Od 1 października płatność za autostradę tylko w e-TOLL. Nowa organizacja ruchu

Ministerstwo Finansów przypomina w komunikacie, że już za 8 dni stary system opłat za autostrady viaToll zostanie całkowicie zastąpiony przez e-TOLL. Od tego dnia nie będą działać viaBOX i viaAUTO. Ich dotychczasowi użytkownicy powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

Od 1 października płatność za autostradę tylko w e-TOLL. Nowa organizacja ruchu

Od 1 października płatność za autostradę tylko w e-TOLL. Fot. Aleksandar Pasaric, Pexels

W aplikacji e-TOLL można uiścić opłatę zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. 1 października stanie się on jedynym dostępnym i obowiązującym systemem opłat za drogi. Także od najbliższego piątku wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w miejscach poboru opłat na autostradach A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica)

Tak więc, użytkownicy pojazdów ciężkich powinni jak najszybciej przejść do e-TOLL. Sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 r., tj. do dnia kiedy zostanie on wygaszony. Opłaty należy uiszczać opłaty tylko w jednym systemie. Każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

Zobacz również:

  • Zmiany w e-Toll od 1 grudnia dla samochodów osobowych i motocykli
  • e-Obywatel w e-Państwie - pozwolenie na budowę po nowemu

Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r.

Zmiany dla kierowców na autostradach A2 i A4

W związku z wygaszeniem viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w miejscach poboru opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała:

1. przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym placu opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

2. przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej stacji poboru opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

Jak zarejestrować się w e-TOLL

1. Wybierz urządzenie do przekazywania danych GPS do systemu:

• aplikację mobilną e-TOLL PL, którą możesz pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store, lub

• urządzenie pokładowe OBU lub ZSL oferowane przez dostawcę dopuszczonego do systemu e-TOLL (pierwsze urządzenia dostępne są już w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, ale główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń).

Aktualne listy dostawców:

• Urządzenia typu OBU

• Urządzenia typu ZSL

Każde urządzenie posiada unikatowy identyfikator biznesowy

2. Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK)

3. Określ podmiot (osobę prywatną lub firmę) uiszczający opłaty

4. Utwórz konto rozliczeniowe

5. Dodaj pojazd do swojego konta

6. Wybierz formę finansowania, konto rozliczeniowe w trybie:

• przedpłaty

• płatności okresowej z zabezpieczeniem

7. Powiąż urządzenie pokładowe z pojazdem

8. Aktywuj urządzenie pokładowe zgodnie z instrukcją operatora lub uruchom aplikację mobilną e-TOLL PL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200