Ochrona sieci domowych Wi-Fi

Domowy osprzęt Wi-Fi dostarczany jest zazwyczaj z podstawową ochroną przed podsłuchem. McAfee zamierza sprzedawać na rynku konsumenckim doskonalsze narzędzia do budowania bezpieczeństwa takich połączeń.

Oprogramowanie McAfee Wireless Home Network Security automatycznie ustawia klucze szyfrowania na routerach Wi-Fi i podłączonych do nich pecetach, a następnie wymienia te klucze co trzy godziny. Współpracuje ono ze starszymi systemami Wi-Fi, używającymi systemu szyfrowania WEP (Wired Equivalent Privacy), jak również najnowszym osprzętem, który obsługuje także nowsze technologie: WPA (Wi-Fi Protected Access) i WPA 2. Oprogramowanie ma pojawić się w sprzedaży jeszcze w sierpniu b.r.

Oprogramowanie McAfee zaprojektowano w celu ochrony dostępu do bezprzewodowych LAN przed intruzami - zarówno szkodliwymi kodami, jak i osobami chcącymi bezpłatnie wykorzystywać połączenia internetowe - jak również przed dekodowaniem pakietów przepływających w sieci. Technologia Wi-Fi szybko rozprzestrzenia się w sieciach domowych, jednak wielu jej użytkowników nie stosuje żadnej ochrony, zazwyczaj z powodu braku wiedzy jak ją ustawiać .

McAfee nie jest jedyną firmą podejmująca ten problem. Firma Broadcom, wytwarzająca mikroukłady używane w wielu popularnych wersjach produktów bezprzewodowej LAN, zaprojektowała uproszczoną technologię ustawiania ochrony, która została wprowadzona do niektórych produktów Cisco w lipcu b.r. i prawdopodobnie pojawi się też w ofertach innych dostawców. Grupa przemysłowa Wi-Fi Aliance, certyfikująca osprzęt Wi-Fi, planuje opracowanie w pierwszej połowie przyszłego roku standardu ułatwiającego ustawianie ochrony.

Po załadowaniu oprogramowania McAfee na PC, użytkownik może ustawić ochronę w kilku prostych krokach. McAffe wykorzystuje standardowe mechanizmy ochrony Wi-Fi, ale także produkuje silniejsze klucze i wymusza ich automatyczna rotację. Oprogramowanie pracuje na platformach Windows 98SE,ME,2000, XP. W celu włączenia klienta z innym systemem operacyjnym, użytkownik musi pobrać automatycznie wygenerowane klucze i wprowadzić je ręcznie, z wyłączona jednak automatyczną wymianą kluczy.

Oprogramowanie uwalnia użytkownika od konieczności logowania się na stronie przeglądarki routera Wi-Fi i przechodzenia zazwyczaj przez serię stron ustawiania. Po załadowaniu na pierwszym pececie, oprogramowanie wykrywa niezabezpieczone bezprzewodowe LAN w pobliżu i pyta czy użytkownik chce zabezpieczyć sieć. Jeżeli potwierdzi, oprogramowanie dostarcza klucz na PC, ustanawia bezpieczne połączenie do routera i ustawia ten sam klucz na routerze.

Oprogramowanie potrzebuje specjalnego kodu do pracy z różnymi routerami Wi-Fi, ponieważ dysponują one zazwyczaj różnym interfejsem webowym ustawiania. Narzędzie pracuje z większością popularnych routerów Wi-Fi, o m.in. Linksys (Cisco) i D-Link.

Oprogramowanie kosztować ma ok. 50 USD za roczną licencje na pięć pecetów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200