Ochrona dla małych

Microsoft dostarczy za darmo małym firmom program Security Essentials.

Od przyszłego miesiąca Microsoft zamierza udostępnić swój pakiet Security Essentials także do zastosowań komercyjnych za darmo. Dotychczas pakiet ten był darmowy tylko dla użytkowników indywidualnych, którzy nie korzystali z systemu Windows do celów komercyjnych (tylko do użytku domowego). Narzędzie to zastąpiło pakiet One Care w zeszłym roku. Po zmianie warunków świadczenia usług i wykorzystania oprogramowania, Security Essentials będzie można zainstalować na maksymalnie 10 komputerach należących do małej firmy. Jest to bardzo dobra oferta dla najmniejszych firm, które muszą obecnie korzystać z płatnych narzędzi antywirusowych w cenie rzędu 200 złotych rocznie za komputer.

Microsoft Security Essentials zawiera ten sam motor antywirusowy, co narzędzia przeznaczone dla dużych firm. Laboratoria AV-Test.org oraz PCWorld dały temu pakietowi dość wysokie oceny szybkości i efektywności pracy narzędzi antywirusowych. Użyteczność oceniono na poziomie lepszym niż niektóre z komercyjnych pakietów producentów, takich jak AVG, F-Secure, Kaspersky, Panda i Symantec Norton . Jednocześnie jest to narzędzie tego samego producenta, co upraszcza wsparcie techniczne.

Publikowane w ubiegłym roku opinie na temat Security Essentials potwierdzały, że jest to narzędzie, które początkowo wykorzystywało motor antywirusowy bazujący na czarnych listach i heurystyce. Oznacza to, że nie może ochronić przed zaawansowanym złośliwym oprogramowaniem tak skutecznie, jak produkty firm trzecich, ale na pewno odbierze im pewną część rynku. Tak też się dzieje, gdyż jest to produkt darmowy, wliczony w cenę licencji na system operacyjny Windows. Naciskając na innych producentów, zmusza ich do konkurencji niską ceną, co z kolei może przynieść wzrost jakości produktów i spadek cen.

Dla Microsoftu jest to także korzystny ruch, gdyż zwiększa świadomość marki produktu, dostarcza bezpłatnie próbek złośliwego kodu łapanych na stacjach roboczych w małych firmach, a także sprawia, że znaczna część tych organizacji rozważy w przyszłości zakup narzędzi Forefront.

Security Essentials działa w Windows XP (SP2/SP3); Windows Vista (Gold, SP 1 lub SP2); Windows 7. W tym ostatnim systemie narzędzie to chroni także tryb XP, jeśli użytkownik może z niego korzystać (czyli dysponuje wydaniem Professional, Enterprise lub Ultimate).


TOP 200