Ochrona danych dla wymagających – Toro Rosso z usługami Acronis

Materiał promocyjny STR12 to najnowszy samochód teamu Scuderia Toro Rosso stworzony na sezon 2017. Jego wykonanie, prócz profesjonalizmu samych inżynierów, nie byłoby możliwe bez wykorzystania najnowszych technologii umożliwiających gromadzenie i analizowanie tysięcy parametrów i ustawień, efektywne współdzielenie planów i pomysłów z podwykonawcami czy zabezpieczenie posiadanych informacji przed ich utratą. W tym konkretnym przypadku dostawcą usług i jednocześnie oficjalnym partnerem Scuderia Toro Rosso jest firma Acronis.

Formuła 1 to wyjątkowa dziedzina motoryzacji, w której każdy, nawet najmniejszy szczegół stanowi o być albo nie być na torze wyścigowym. Projektowane bolidy oraz narzędzia służące do ich obsługi muszą być niezawodne, niezwykle dokładne, pozbawione błędów oraz wad konstrukcyjnych. By osiągnąć tak wysoki poziom perfekcji, zespół projektowy musi w swojej pracy korzystać z usług na równie wysokim poziomie.

"Acronis dołączył do nas w połowie sezonu i szybko wsparł nasz dział IT. Tu nawet nie chodzi tylko o to, byśmy mieli poczucie, że nasze dane są bezpieczne. My musimy mieć gwarancję, że mamy do nich dostęp natychmiast zawsze wtedy, gdy wymaga tego sytuacja, np. podczas wyścigu, gdy na podstawie analizy danych spływających z toru musimy podjąć trafne decyzje dotyczące strategii na dalszą część wyścigu. Acronis istotnie jest jednym z liderów hybrydowego zabezpieczania danych, bowiem już pod koniec sezonu zauważyliśmy bardzo dużo korzyści płynących z naszej współpracy" – stwierdził Franz Tost, szef teamu Scuderia Toro Rosso.

W przypadku Scuderia Toro Rosso impulsem do inwestycji w najnowsze technologie były wymagania projektowe nowego samochodu na sezon 2017, STR12. Wyzwanie stanowiły nowe regulacje FIA, które wymusiły zaprojektowanie bolidu w dużej mierze od nowa, z wykorzystaniem wielu nowych części. Oczywiście, ogromna większość elementów mogła powstać w fabryce Toro Rosso. Jednak produkcja niektórych z nowych podzespołów musiała zostać zlecona zewnętrznym podwykonawcom. Wiąże się to z koniecznością udostepnienia na zewnątrz niezwykle cennych i wrażliwych danych – projektów będących własnością intelektualną wartą wiele milionów dolarów.

Z pomocą przyszły wspomniane wcześniej usługi firmy Acronis. W tym konkretnym przypadku – Acronis Access Advanced. Narzędzie to umożliwia bezpieczne udostępnianie firmowych danych na zewnątrz, między innymi dzięki zarządzaniu prawami użytkowników czy śledzeniu ich aktywności na współdzielonych plikach.

Kolejnym wyzwaniem, przed jakim stanęło Toro Rosso, było znalezienie odpowiedniego miejsca na generowane dane. Sprawa dość skomplikowana, ponieważ podczas prac nad nowym bolidem generowano około 15 TB informacji, które musiały być natychmiast wysłane do miejsca bezpiecznego i łatwo dostępnego. Co to oznacza w praktyce? Istotne w tym przypadku okazały się takie funkcje, jak: możliwość błyskawicznego przywracania danych po awarii, automatyczna weryfikacja poprawności zapisu czy skalowalna ilość dostępnego miejsca na zapis. W tym przypadku zdecydowano się na Acronis Storage z mechanizmami blockchain.

Sama wydajność korzystania z danych to jedno, jednak nie mniej istotne dla firmy było także ich zabezpieczenie. W tym przypadku postawiono na kompleksowość. Scuderia Toro Rosso zabezpieczyło się na wypadek utraty danych (odpowiednia polityka tworzenia kopii zapasowych z wykorzystaniem Acronis Backup) czy problemów z fizycznym aspektem funkcjonowania infrastruktury IT (Acronis Monitoring Service). Nie bez znaczenia była także konieczność zapewnienia sobie gwarancji płynności działania na wypadek wystąpienia katastrof naturalnych, np. trzęsienia ziemi (Acronis Disaster Recovery Service), których w rejonie, gdzie mieści się fabryka, jest stosunkowo dużo (około 50 rocznie).

Acronis - opis usług