Obsługa poczty e-mail pierwsza trafia do modelu cloud

W Europie pierwszym rozwiązaniem, które organizacje przenoszą do modelu cloud jest obsługa korporacyjnej poczty elektronicznej. Natomiast amerykańskie firmy w pierwszej kolejności decydują się na wdrożenie oferowanych w formie usług narzędzi ułatwiających testowanie oprogramowania.

Z badań przeprowadzonych przez firmę F5 wynika, że obsługa korporacyjnej poczty elektronicznej w modelu cloud cieszy się największą popularnością w europejskich firmach. Statystycznie jest to również pierwsze dostarczane w formie usługi rozwiązanie, na które decydują się szefowie IT z Europy. Fakt wykorzystywania oferowanych w postaci usługi rozwiązań związanych z obsługa poczty e-mail deklaruje 58 proc. badanych szefów IT z Europy. Ponad dwie trzecie (70 proc.) ankietowanych stwierdziło, że ich zdaniem usługi oferowane w modelu cloud computing będą stawać się coraz bardziej wartościowymi rozwiązaniami praktycznych problemów, na jakie napotykają departamenty IT. Niecałe 60 proc. ankietowanych dyrektorów ds. IT z europejskich firm spodziewa się wzrostu popularności oprogramowania biznesowego dostarczanego w modelu cloud. Można spodziewać się, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na popularyzację usług typu cloud computing będą niższe koszty wejścia w inwestycję oraz ułatwienia w zakresie dostępności nowych technologii. Firmy z Europy wysoko oceniają dostępność i bezpieczeństwo rozwiązań oferowanych w formie usługi. Stosowne badanie ankietowe przeprowadzono na grupie osób zajmujących się zarządzaniem środowiskami IT w firmach z Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch.

Wcześniej analogiczne badanie przeprowadzono również wśród szefów IT amerykańskich firm. Jego wyniki pokazują, że firmy ze Stanów Zjednoczonych w pierwszej kolejności decydują się na wdrożenie oferowanych w modelu cloud rozwiązań ułatwiających rozwój lokalnego środowiska IT oraz tworzenia i testowania oprogramowania. Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych odsetek firm w pełni usatysfakcjonowanych poziomem oferowanych w modelu cloud rozwązań jest niższy niż w Europie.

Czytaj też:

Gartner: odkładane aktualizacje oprogramowania generują coraz wyższe koszty

Microsoft rzuca wyzwanie firmie Salesforce

Chmura z pudełka, czyli kolejne wcielenie systemów Oracle Exadata

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200