Obroty na polskim rynku kolokacji przekroczyły 0,5 mld złotych

Krajowy rynek kolokacji w ubiegłym roku zamknął się kwotą bliską 500 mln zł. Porównując rok do roku oznacza to ponad 9 procentowy wzrost.

Zgodnie z prognozami firmy analitycznej PMR zainteresowanie przedsiębiorstw lokowaniem swoich danych u operatorów data center nie osłabnie, a największego wzrostu zainteresowania powinniśmy spodziewać się już w przyszłym roku. Wówczas wartość rynku wzrośnie aż o 12,5%.

Do 2022 r. polski rynek usług kolokacji ma być wart blisko 900 mln zł i rosnąć w średnim tempie 10,9% r/r. Oznacza to podwojenie jego wartości w perspektywie 6 lat. Nadal głównym odbiorcą usług będą firmy z sektora finansowego, telekomunikacyjnego, IT, mediów i e-commerce.

Zobacz również:

Z analizy firmy Atmana przeprowadzonej we współpracy z Audytelem wynika, że różnice w kosztach między kolokacją a budową własnej serwerowni od podstaw sięgają nawet blisko 50 mln złotych na korzyść kolokacji i outsourcingu IT. Co więcej, w żadnym ze scenariuszy opisanych przez autorów raportu oszczędności nie wyniosły mniej niż 17 mln zł.

„To efekt niższych kosztów energii elektrycznej, eksploatacji sprzętu i utrzymania personelu technicznego. Całkowity koszt budowy i eksploatacji centrum danych w dziesięcioletnim przedziale czasowym wynosi około 46 mln zł. Dla porównania, usługa kolokacji dla 40 szaf wraz z zasilaniem, świadczona w tym samym okresie, stanowi wydatek mniejszy niż 16 mln zł, czyli o 30 mln zł mniej niż w przypadku własnego ośrodka”, tłumaczy Robert Mikołajski z firmy Atman.

Analitycy PMR informują także, że w ostatnich latach mianem fenomenu można określić inwestycje w centra danych w parkach technologicznych. Finansowane w dużej mierze przez fundusze unijne obiekty powstawały i nadal powstają w wielu częściach kraju, nie pozostając bez wpływu na przyrost wolumenu powierzchni serwerowej w Polsce.

Jak wskazuje PMR, widocznym efektem rosnącego popytu na kolokację będzie wzrost powierzchni ośrodków data center. O ile w 2016 r. powierzchnia brutto komercyjnych obiektów świadczących usługi hostingu i kolokacji wynosiła ponad 125 tys. mkw., o tyle w 2022 r. wyniesie już ponad 180 tys. mkw.

Źródło: inPlus Media


TOP 200