Obrona przed spamami

MailShield nie dysponuje narzędziami monitorowania, a jego plik logu może być przeglądany na samym serwerze. Pakiet ten może wpisywać logi do pliku w systemie hosta lub umieszczać pozycje w dzienniku zdarzeń maszyny hosta (Event Viewer dla Windows NT lub syslog utility w większości systemów Unix). Może to pomóc w uzyskaniu informacji o przypadkach podejrzanych przesyłek pocztowych, jednak nie uwidacznia, ile poprawnych przesyłek jest przepuszczanych, a w szczególności nie dostarcza wartości liczbowych dla szybkich porównań na osi czasu.

Internet Mail Scanner zawiera utility towarzyszące o nazwie Remote Watch monitor, pozwalające na prezentowanie wolumenu obsługiwanego ruchu, z wyszczególnieniem, ile w tym jest spamów lub przesyłek pośrednich. Utility przechowuje „fotografię ruchu” z ostatnich 40 sekund i przedstawia ją w postaci wykresu, jak również podaje liczbę namierzonych wirusów.

Web Monitor, towarzyszący Mail Essentials, pozwala na zdalne sterowanie i kontrolę stanu serwera. Może on sięgać do kolejek przesyłek do wysłania, przeglądać dzienne rejestry przesyłek wysłanych i otrzymanych lub wszystkich przesyłek wysłanych i otrzymanych.

Opcje dodatkowe

Obrona przed spamami

Podstawowe zalety i wady

W uzupełnieniu niektórych mechanizmów, opisywanych wyżej, MailShield może archiwować wiadomości na dysku w momencie przejęcia ich przez serwer pocztowy. Opcja ta może być przydatna w ośrodkach, w których poczta elektroniczna ma status publiczny i istnieje potrzeba utrzymywania kopii wiadomości bez obciążania tym użytkowników. MailShield jest dostępny na większości różnych platform, w tym między innymi Windows, Solaris i Linux.

Poza możliwością przeszukiwań antywirusowych Internet Mail Scanner pozostaje pakietem podstawowym. Nie zawiera on mechanizmów nie związanych z zadaniem podstawowym.

Mail Essentials zawiera największy ładunek dodatkowych opcji. Poza mechanizmami wymienionymi wcześniej pakiet może archiwować pocztę elektroniczną - wchodzącą i wychodzącą - w momencie przejęcia jej przez serwer. Może także kompresować załączniki, które nie zostały skompresowane na desktopie. Jeżeli rozmiar pliku uzyskany przez kompresję jest mniejszy niż ustawiony próg, program automatycznie kompresuje załączniki, wykonując także kompresję w postaci samorozwijających się plików.

Mail Essentials może być skonfigurowany do wysyłania automatycznych odpowiedzi, jeżeli wykryje wiadomość przeznaczoną dla określonych adresatów. Autoodpowiedź może być uwarunkowana pojawieniem się określonego tekstu w nagłówku Subject.

Instalacja i dokumentacja

Instalacja MailShield jest prosta i zabiera niewiele czasu. Jednak konfigurowanie tego programu to już całkiem inna sprawa. Większość funkcji i filtrów MailShield jest zarządzana z plików tekstowych, które trzeba edytować ręcznie. Pomimo tego, że każdy z tych plików zawiera nagłówek opisowy, kłopotliwe jest pamiętanie, który plik jest odpowiedzialny za dany zakres kontroli. Proces tworzenia i modyfikowania konfiguracji wymaga więc sporego wysiłku. Program umożliwia specyfikowanie, jak często mają być sprawdzane zmiany w konfiguracji. Zaleca się przyjęcie krótkiego okresu w pierwszym podejściu do konfigurowania i wydłużanie go w miarę upewniania się, że program pracuje według wcześniej przyjętych założeń. Oparta na HTML dokumentacja MailShield jest użyteczna i gruntowna, chociaż nie może zastąpić dokumentacji drukowanej, która jest bardziej przystępna.

MailShield instaluje się także szybko i bez kłopotów jako usługa NT. Jednak przy konfigurowaniu programu ustalenie pewnych szczegółów w zakresie terminów „klient” i „serwer” sprawia pewne kłopoty. Jednak niepoprawnie wprowadzona informacja jest szybko wykrywana przy użyciu prostych narzędzi administracyjnych.

Internet Mail Scanner wyposażony jest, podobnie jak MailShield, w dokumentację w formacie HTML. Zawiera ona przykładowe zrzuty ekranów i opisy pól, ale jest dość skromna. Niektóre sekcje powinny mieć dodatkowe paragrafy zawierające więcej szczegółów i przykładów.

Mail Essentials jest także prosty w instalowaniu. Jest on jedynym spośród tych trzech produktów, który może integrować się z Microsoft Exchange. Proces jest niezwykle prosty. Po jego wykonaniu zakładka Mail Essentials stanie się widoczna również w narzędziach administracyjnych Exchange. Program zyskuje bardzo wiele na tym, że dostarczany jest z drukowanymi podręcznikami, ale jego dokumentacja online sprowadza się do plików pomocy Windows.

Podsumowanie

Każdy z prezentowanych produktów „obstawia” pewną niszę rynkową. Jeżeli potrzebna jest bogata konfigurowalność i dobre wsparcie wieloplatformowe, to bez wątpienia najlepszym kandydatem jest MailShield. Poszukując natomiast „solidnego wykonawcy” z klarownym interfejsem i wyczerpującym raportowaniem, można orientować się na Internet Mail Scanner. Sprawne narzędzie z mnóstwem dodatkowych funkcji, zwłaszcza jeżeli ma współpracować z Exchange, można odnaleźć w Mail Essentials.


TOP 200