Obrazkowy atlas złych hakerów

Cyberprzestępczość kwitnie. Przybrała formę dobrze zorganizowanego biznesu, z grupami wyspecjalizowanymi w konkretnych czynnościach. W tym roku doniesienia o działaniach cyberprzestępców pojawiają się wyjątkowo często. W obrazkowej formie pokazujemy, kto za tym stoi i do jakiego gatunku należy. Żeby się skutecznie bronić, trzeba wiedzieć, kto, jak i po co nas atakuje.

W styczniu Mark Zuckerberg, założyciel i główny udziałowiec Facebooka, musiał zmienić adres strony ze swoim profilem, po tym jak hakerzy zdobyli do niej dostęp i umieścili w imieniu Zuckerberga apel o zmianę charakteru Facebooka z towarzyskiego na biznesowy.

W lutym McAfee poinformowała o działaniach zespołu chińskich hakerów infiltrujących największe na świecie kompanie naftowe i gazowe. Chiński wywiad przeniknął także do systemu komputerowego brytyjskiego Foreign Office. Ten sam miesiąc przyniósł też doniesienia o spenetrowaniu serwera webowego Nasdaq (choć, o ile wiadomo, bez wpływu na samą giełdę) oraz o angielskim hakerze, który skradł 400 mld wirtualnych żetonów do gry w pokera, wartych od 258 tys. do 12 mln USD, a potem sprzedawał je na Facebooku.

W marcu urząd certyfikacji podał, że z irańskiego serwera włamano się do jego partnera (resellera) i uzyskano podpisy dziewięciu certyfikatów SSL wysokiej wartości (m.in. witryn Microsoftu, Yahoo! i Google). W tym samym miesiącu celem ataku była jedna z najbardziej znanych firm walczących z cyberprzestępczością - przestępcy włamali się do systemu informatycznego firmy RSA, używając do tego celu błędu w zabezpieczeniach aplikacji .

To tylko kilka pierwszych z brzegu przypadków, które przeniknęły do prasy (o pewnych nigdy się nie dowiemy) i tylko z trzech pierwszych miesięcy tego roku.

Dobry haker, zły haker

Zanim przejdziemy do obrazków, trochę terminologii. Wokół pojęcia "haker" narosło dużo nieporozumień. Jest wiele osób, uważających się za hakerów w oryginalnym znaczeniu tego słowa i nijak nie można nazwać ich przestępcami.

Zerknijmy do Wikipedii - "Haker (ang. hacker) - osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych), która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z serii Unix (GNU/Linux, BSD itp.). (...) Znaczenie słowa "haker" w masowych mediach jest inne niż stosowane przez społeczność hakerską. Media powszechnie używają go wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem "crackingu", a osoby łamiące te zabezpieczenia - "crackerami". Określanie crackerów mianem hakerów jest bardzo źle widziane w środowisku, gdyż etyka hakerska sprzeciwia się cyberprzestępczości".

Inaczej mówiąc: definicja sobie, media sobie. Nic nie poradzimy, że termin "cracker" - przez natychmiastowe skojarzenie ze słonymi ciasteczkami podawanymi do piwa - nie przyjął się i tytuły prasowych doniesień straszą i będą straszyć "hakerami". Żeby choć trochę ulżyć doli niesłusznie oskarżanych i walczących w słusznej sprawie profesjonalistów, na użytek naszego obrazkowego atlasu wprowadzamy termin "źli hakerzy". Złych hakerów można sklasyfikować i zaliczyć do kilku gatunków.


TOP 200