Obligacje dla deweloperów

Taką szansę daje rynek obligacji korporacyjnych. Tu deweloper, jako emitent obligacji, ustala reguły gry, nie bank, którego nieelastyczność działania, wynikająca ze sztywnych procedur, spowodować może fiasko świetnego projektu. Deweloper jest w stanie decydować o okresie emisji, harmonogramie plasowania transz, tak aby odpowiadał on jego potrzebom finansowym wynikającym z realizacji robót budowlanych. Określa również wysokość oprocentowania, zasady jego ustalania, częstotliwość wypłat odsetek. Nie bez znaczenia jest to, że przy obligacjach najpierw są spłacane kupony odsetkowe, bez rat kapitałowych. Cały kapitał dopiero na końcu, co można zsynchronizować z ostatnią płatnością dokonywaną przez klientów.

Kapitał obcy pozyskany w wyniku emisji obligacji pozwala na wykorzystanie efektu dźwigni finansowej i w efekcie na zwiększenie zysku przypadającego na jedną akcję.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Deweloper ustala zabezpieczenia zobowiązania wobec obligatariuszy, zazwyczaj hipotekę na nieruchomości. Jeżeli nie ma odpowiednich aktywów, może wyemitować obligacje częściowo zabezpieczone lub niezabezpieczone. W takiej sytuacji mogą być trudności z ich sprzedażą lub konieczne będzie ustalenie wyższego oprocentowania, zachęcającego inwestorów do zaakceptowania podwyższonego ryzyka. Na emisje takich obligacji mogą sobie pozwolić deweloperzy znajdujący się w dobrej sytuacji finansowej, a najlepiej, gdyby mieli dobrą ocenę ratingową. Dlatego warto o taką ocenę postarać się odpowiednio wcześniej u uznanej agencji ratingowej, np. Fitch Ratings - pozwoli to na obniżenie kosztu kapitału. Procedura badania trwa kilka tygodni.

Obligacje dobre na wszystko

Zaletą finansowania kapitałem obcym jest pozostawienie niezmienionej struktury właścicielskiej. Posiadacze akcji lub udziałów nie oddają nikomu władzy, a zyski dzielą między sobą.

Sporą ilość kapitału można zebrać poprzez dobrze skonstruowaną ofertę niepubliczną. "Kapitału nie brakuje na rynku i wielu inwestorów poszukuje optymalnych miejsc jego ulokowania" - mówi Jakub Bartkiewicz, prezes zarządu Domu Inwestycyjnego Investors. "W tym roku przeprowadziliśmy z powodzeniem dwie emisje obligacji na rynku niepublicznym. Papiery rozeszły się szybko, gdyż posiadamy możliwość plasowania ich wśród inwestorów funduszy zarządzanych przez Investors TFI. Dlatego polecam deweloperom otwarcie się na pozyskiwanie kapitału poprzez emisję obligacji" - dodaje Bartkiewicz. Ustawy o ofercie publicznej i o obligacjach określają warunki przeprowadzenia takiej oferty.


TOP 200