Obiekty rozproszone w Windows

Borland.com umożliwia tworzenie, rozpowszechnianie i utrzymywanie rozproszonych aplikacji COM.

Borland.com umożliwia tworzenie, rozpowszechnianie i utrzymywanie rozproszonych aplikacji COM.

Serwery aplikacyjne są podstawą większości rozproszonych aplikacji obiektowych. Wprawdzie Microsoft zapowiada znaczne rozszerzenie możliwości uruchamiania aplikacji rozproszonych w środowisku Windows za pośrednictwem technologii DCOM i COM+, ale można już tworzyć i rozpowszechniać takie aplikacje korzystając z serwera aplikacji MIDAS firmy Borland.com (filia Inprise).

MIDAS (Multi-tier Distributed Applications Services Suite) to zestaw komponentów, serwerów i technologii do obsługi aplikacji rozproszonych. Zawiera trzy podstawowe składniki: broker danych (Remote DataBroker), broker obiektów biznesowych (Business Object Broker), broker więzów integralności (ConstraintBroker).

Broker danych

Remote DataBroker pozwala na tworzenie za pomocą Delphi i C++ rozproszonych wielowarstwowych aplikacji bazodanowych, w tym również aplikacji dla "chudego klienta". Termin "chudy klient" dotyczy takich aplikacji dla Windows, w których do komputera PC klienta ładuje się z serwera jedynie niewielką bibliotekę DLL. Na stacji klienta tworzy się interfejs danych, choć nie tworzy się logiki aplikacji. Cała logika aplikacji rezyduje w środkowej warstwie aplikacji, która może zawierać wiele serwerów i działać na wielu maszynach fizycznych. Trzecia warstwa aplikacji to serwer bazy danych, dla którego opracowuje się procedury składowane i/lub trygery.

Aplikacje komunikują się z warstwą logiki aplikacji (brokerem danych) za pośrednictwem mechanizmów COM zaimplementowanych w bibliotece DLL (o rozmiarze tylko 140 KB), ładowanej do stacji klienta. Broker zbiera dane ze stacji roboczych, łączy w pakiety i przesyła je do serwera bazy danych (i odwrotnie). Biblioteka na stacji klienta zapewnia również możliwość pracy bez połączenia z siecią przez zapisanie na dysk lokalny danych pobranych z bazy, przetwarzanie bez połączenia z siecią i zapisanie zmienionych danych do bazy po uzyskaniu połączenia.

Broker danych pozwala więc na tworzenie aplikacji dla użytkowników okazjonalnie połączonych z siecią korporacyjną za pomocą odpowiednika mechanizmu "publikowania i subskrybowania" danych, znanego z innych rozwiązań serwerów aplikacyjnych. Komunikuje się przez rodzime sterowniki SQL Links z bazami SQL (BM DB2, Informix, Microsoft, Oracle i Sybase) i bazami plikowymi (Paradox, Access, dBase i Foxpro), a z innymi bazami przez sterowniki ODBC.

Broker obiektów biznesowych

Ta część rozwiązania Borlanda służy do równomiernego rozdzielania obciążenia na wszystkie serwery aplikacyjne działające w sieci. Aplikacja kliencka uzyskuje informację, na których serwerach aplikacyjnych działają potrzebne jej obiekty biznesowe (części logiki aplikacji) i nawiązuje połączenie z maszyną najmniej obciążoną.

Broker zapewnia również pewność działania aplikacji w razie awarii sprzętu, gdyż pozwala na przeniesienie żądań klientów na pracujący sprzęt.

Broker więzów integralności

Kontrola więzów integralności służy do zapewnienia poprawności danych wprowadzanych do bazy. Można ją wykonywać na stacji klienta, serwerze bazy danych lub w oddzielnym serwerze więzów integralności. Jeżeli wykonuje się ją na stacji klienta, to każda zmiana wymagań powoduje konieczność dystrybuowania nowej wersji aplikacji do każdego PC klienta. Z tego powodu często realizuje się ją w serwerze bazy danych. Wadą tego rozwiązania jest znaczne obciążenie sieci przy każdej nieudanej aktualizacji danych.

W pakiecie MIDAS zastosowano rozwiązanie, pozwalające na wykonywanie kontroli więzów integralności na stacji klienta. W brokerze danych istnieje możliwość uaktywnienia opcji zwanej brokerem więzów integralności. Administrator lub twórca aplikacji, który zamierza zmienić reguły sprawdzania danych, wprowadza je do słownika danych (tabele w dowolnej bazie danych), współpracującego z brokerem danych. Stąd są one automatycznie propagowane do każdej stacji klienta przez broker danych. Tam dokonuje się sprawdzania danych, bez obciążania sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200