Obiektowy przewrót na horyzoncie

W dzisiejszym, czwartym już odcinku poświęconym oprogramowaniu CAD najwięcej miejsca przeznaczyliśmy na omówienie oferty firmy Bentley Systems. Chyba najbardziej szokującą ofertą, z jaką można się było spotkać na tegorocznych targach CAD/CAM w Warszawie, była propozycja tej firmy przeznaczona dla studentów - program MicroStation 5.0 o wartości nominalnej 4350 USD za jedyne 35 USD.

W dzisiejszym, czwartym już odcinku poświęconym najwięcej miejsca przeznaczyliśmy na omówienie oferty firmy Bentley Systems. Chyba najbardziej szokującą ofertą, z jaką można się było spotkać na tegorocznych targach CAD/CAM w Warszawie, była propozycja tej firmy przeznaczona dla studentów - program MicroStation 5.0 o wartości nominalnej 4350 USD za jedyne 35 USD.

Firma Bentley Systems w styczniu br. zdecydowała się odejść od współpracy z Intergraph i odtąd zajmuje się samodzielnie rozwojem oraz dystrybucją własnego oprogramowania. Jej sztandarowy produkt - MicroStation 5.0, który od kilku już lat skutecznie konkuruje z AutoCAD-em na platformach DOS, Windows i Windows NT., ma być w III kw. br. zastąpiony wersją 5.5, wzbogaconą m.in. o kilka właściwości wykorzystywanych dotychczas w programie PowerDraft (np. AccuDraw). Natomiast w lecie przyszłego roku, powinno się pojawić w sprzedaży tzw. Objective MicroStation, środowisko w pełni obiektowe, które przerwie dotychczasowy proces rozwijania programów firmy Bentley Systems w sposób ewolucyjny.

Objective MicroStation pokazano po raz pierwszy w kwietniu br. W środowisku tym obiekt jest skojarzony z dwoma plikami, z których pierwszy zawiera jego dane, a drugi mieści przynależny mu kod. Przykładowo - jeżeli obiektem jest zaprojektowane biurko - to dane opisujące obiekt mówią, że jest to biurko metalowe, o konkretnych wymiarach, pokryte czarnym laminatem zaś powiązany kod mówi o tym jak wyświetlić i wymazać obiekt z ekranu oraz jakie reguły rządzą ustawianiem biurek. Dzięki tym regułom ojective MicroStation "wie", jak posługiwać się obiektem o nazwie biurko - nawet, jeżeli nie wiadomo jakiego rodzaju jest laminat na jego powierzchni.

Także Intergraph chce wprowadzić na rynek swój obiektowy produkt o roboczej nazwie roboczej Jupiter. Jest to system przeznaczony do budowy nowych aplikacji CAD, które będą ściśle związane z technologią OLE firmy Microsoft (kiedy zmienią się dane w pliku źródłowym obiekty połączone OLE będą automatycznie uaktualnione). System Jupiter, będąc swoistym rozszerzeniem dla technologii OLE jest już określany mianem "OLE dla projektowania i modelowania" (OLE for Design and Modeling). W kwietniu br. Intergraph zaprezentował pierwsze aplikacje wykonane przy wykorzystaniu Jupitera, które niezależnie od własnego formatu plików mogą korzystać także z plików MicroStation i AutoCAD. Według planów Intergraph, Jupiter wejdzie na rynek pod koniec br.

Dotychczasowym liderem w wyścigu technologii obiektowych dla CAD jest firma Computervision. Już w styczniu br. zaprezentowała ona obiektową architekturę Pelorus dla budowy aplikacji dla CAD. W obiektowych zawodach uczestniczy także , twórca AutoCAD - najpopularniejszego na świecie programu CAD. Podstawy technik obiektowych umieszczone są już w nowej wersji AutoCAD 13. Dalsze plany tej firmy przewidują, że produkt dla CAD, stosujący pełne techniki obiektowe, ukaże się na rynku w lipcu przyszłego roku.

Wymienione wyżej firmy zaprezentowały wspólnie swoje obiektowe plany na tegorocznej konferencji A/E/C (Architecture/Engineering/Construction), która odbyła się na początku czerwca br. w Atlancie. Zdaniem obserwatorów tej imprezy godne podkreślenia jest to, że każda z zaprezentowanych, różniących się między sobą znacznie, obiektowych strategii rozwoju systemów CAD zakłada współpracę z innymi systemami.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200