Obiektowa lepsza

Zielonogórski ASTEC zamierza rozwijać swoje produkty dla systemu operacyjnego Linux i stosować język programowania Java.

Zielonogórski ASTEC zamierza rozwijać swoje produkty dla systemu operacyjnego Linux i stosować język programowania Java.

"Stosujemy aktualnie obowiązujące standardy modelowania UML i nowy język programowania do tworzenia rozwiązań internetowych - XML. Będziemy przekonywać naszych klientów, że oprogramowanie stworzone zgodnie z zasadami obiektowości jest dla nich opłacalne. Można je łatwiej modyfikować i uzupełniać nowymi funkcjami" - mówi Witold Wendrowski, właściciel firmy ASTEC Advanced Software Technologies z Zielonej Góry.

Mały język

Powstała w 1993 r. firma ASTEC specjalizuje się w tworzeniu na zamówienie oprogramowania bazującego na technologii obiektowej. "Od początku chcieliśmy wykorzystywać najnowsze technologie. Mieliśmy liczne kontakty w Niemczech, a z ówczesnych analiz tego rynku i trendów na nim panujących wynikało, że przyszłość należy do systemów wykonanych w technologiach obiektowych. Postanowiliśmy zaproponować polskim firmom to, co było popularne na Zachodzie" - twierdzi Witold Wendrowski. Obecnie przedstawiciele firmy rozważają oparcie swoich rozwiązań na bezpłatnym systemie operacyjnym Linux. Zainteresowanych jest nim coraz więcej klientów.

Zdaniem kierownictwa firmy, do realizacji tego zadania najlepiej nadawał się język programowania Smalltalk, szczególnie popularny w zachodnich firmach, gdzie wykorzystywany jest do tworzenia kompleksowych systemów informatycznych, specjalizowanych aplikacji oraz tzw. proto-typowania systemów. Pozwala on np. na stworzenie i uruchomienie w krótkim czasie próbnej wersji aplikacji, którą można zaprezentować odbiorcy. Obecnie firma wykorzystuje także inne języki programowania, w tym C++, Javę i Magic.

Odbiorcy to przede wszystkim firmy informatyczne i działy informatyki dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Główni kontrahenci to firmy niemieckie. ASTEC nie znalazł do tej pory wielu klientów na rynku polskim, co spowodowane było tym, że Smalltalk posiadał wysokie wymagania sprzętowe. "Jeszcze kilka lat temu sprzęt był znacznie droższy niż obecnie. Poza tym w większości przedsiębiorstw dominował DOS, a do używania Smalltalk wymagane jest środowisko graficzne. Ponadto licencje za jego użytkowanie nie należały do najtańszych" - wyjaśnia Witold Wendrowski.

Magia partnerów

Poza tworzeniem aplikacji ASTEC zajmuje się również projektowaniem struktur dla systemów informatycznych (tzw. frameworks), oprogramowania, na bazie którego tworzone są przez klientów gotowe aplikacje.

Pracownicy firmy są również autorami programów narzędziowych, służących do testowania aplikacji. Są one wykorzystywane na własny użytek, a także rozprowadzane w Niemczech, Austrii i Szwajcarii przez partnerską firmę z Monachium.

ASTEC współpracuje również z niemiecką firmą Geomatic, zajmującą się tworzeniem aplikacji GIS, pozwalających m.in. na analizę infrastruktury komunikacji miejskiej. Na zlecenie Geomatic Polska firma wykonywała aplikacje służące do projektowania i analizy przebiegu linii komunikacji autobusowej i tramwajowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200