Obiecujące wyniki testów sieci 5G wykorzystujących fale milimetrowe

Trzy firmy (Nokia, Qualcomm i UScellular) poinformowały w tym tygodniu, że przeprowadziły testy sieci 5G z użyciem fal milimetrowych (mmWave), podczas których udało im się transmitować dane przez łączę mające długość 11 kilometrów z rekordowymi szybkościami 748 Mb/s (download) i 56,8 Mb/s (upload).

6G

W przypadku łączą o nieco mniejszej długości (10 km), dane były wtedy transmitowane z szybkością prawie 1 Gb/s. Testy prowadzono z użyciem widma 28 GHz oaz sprzętu firmy Nokia (funkcjonującego po stronie centrali) oraz modemu Qualcomm Snapdragon X55 5G razem z anteną mmWave (który został zainstalowany po stronie klienta).

Celem testu było przekonanie się, czy połączenia 5G bazujące na falach milimetrowych mogą skutecznie obsługiwać klientów w słabo zaludnionych obszarach podmiejskich i wiejskich.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat

Podobne test na początku tego roku przeprowadziła w Australii firma telekomunikacyjna National Broadband Network. Informowała ona, że przez złożone prze nią łącze 5G wykorzystujące fale milimetrowe – mający tym razem długość nieco ponad 7 km – dane były transmitowane z szybkością 1 Gb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200