Obiecujące połączenie

Apple przygotowuje zawansowany system operacyjny nowej generacji.

Apple przygotowuje zawansowany system operacyjny nowej generacji.

Apple opracowuje system operacyjny nowej generacji o kodowej nazwie Rhapsody, który wykorzystuje technologię OpenStep. Jest on skierowany głównie do wymagających użytkowników, którzy zajmują się budowaniem grafiki i złożonych dokumentów oraz projektowaniem nowych aplikacji. Sądząc po tym, co oferuje wersja beta pakietu Rhapsody Developer Release for Power Mac, Apple przyjął odpowiednią strategię, lecz firma do batalii o opanowanie tego rynku włączyła się zbyt późno i Rhapsody może mieć poważne kłopoty w rywalizacji z Unix i Windows NT, jako alternatywna platforma dla systemów korporacyjnych. Jednak dla użytkowników, tworzących własne systemy do zarządzania obiegiem dokumentów, przygotowywania ich do druku, wykorzystująch aplikacje graficzne lub bazy danych, Rhapsody może być interesującą propozycją. Tym bardziej że Apple udostępnił pakiet Rhapsody Developer Release w wersji przeznaczonej dla komputerów platformy intelowskiej. W sprzedaży pakiet ten ma pojawić się w połowie 1998 r.

Rhapsody jest wydajnym systemem operacyjnym, obsługującym wielu użytkowników, przeznaczonym do instalacji na stacjach roboczych i silnych serwerach. Oferuje bogaty zestaw narzędzi przydatnych podczas budowania nowych aplikacji.

Pod systemem Rhapsody będzie można uruchamiać aplikacje platformy Mac OS. W wersji beta zabrakło jednak wsparcia starszych technologii, co uniemożliwia integrację istniejących aplikacji Mac OS z nowym systemem. W wersji handlowej jednak firma zmierza udostępnić obsługę Quick Time Media Layer, QuickDraw GX Typography i ColorSync i oferować zestaw do budowy aplikacji określany jako Yellow Box, który pozwoli na dostosowanie programów Mac OS do nowej platformy. Aktualna wersja Developer Release nie zawiera również tzw. warstwy Blue Box, która pozwala na uruchamianie aplikacji Mac OS bez emulacji. Jak zapewniają przedstawiciele Apple, Blue Box wejdzie w skład wersji Rhapsody Premier, która ma trafić na rynek na początku przyszłego roku.

Apple nie przeniósł bezpośrednio technologii OpenStep do środowiska PowerMac - została zmieniona architektura tego systemu m.in. przez implementację specyfikacji Advanced Macintosh Look and Feel. W wersji beta dostępne są jednak tylko niektóre elementy Mac OS, takie jak pasek menu, foldery, okienka systemu oraz zmodyfikowany program File Manager, wyświetlający pasek z narzędziami pozwalającymi szybko wywoływać funkcje. Według zapewnień firmy, końcowa wersja Rhapsody będzie wyposażona w ulepszony interfejs użytkownika.

Oprócz systemu operacyjnego, pakiet zawiera narzędzia do zarządzania, programy ogólnego przeznaczenia oraz budowy aplikacji wraz z odpowiednimi bibliotekami. Dołączono też 14 przykładowych aplikacji prezentujących działanie systemu przy uruchamianiu rzeczywistych programów. W skład Developer Realease wchodzi też pierwsza wersja Enterprise Object Framework - oprogramowania do tworzenia obiektów bazy danych, które można integrować z firmowymi, relacyjnymi bazami danych.

Zaawansowana architektura

Zasadnicza część systemu operacyjnego Rhapsody wykorzystuje mikrojądro Mach 2.5, które oferuje funkcje niskiego poziomu, takie jak zarządzanie pamięcią, synchronizacja, sterowanie wielozadaniowością i zarządzanie komunikatami. Nowe mikrojądro wykorzystuje bardziej nowoczesną architekturę niż technologie zastosowane w systemie Mac OS. Umożliwia ono tworzenie bardziej niezawodnych aplikacji niż obecne, dzięki takim mechanizmom, jak lepsza ochrona pamięci, tryb wielozadaniowości z wywłaszczaniem, ulepszony system zarządzania kanałami I/O i obsługa aplikacji sieciowych.

Programiści, przyzwyczajeni do systemu Mac OS, będą jednak zmuszeni do poświęcenia czasu na naukę zasad działania OpenStep, aby zrozumieć działanie mikrojądra Mach 2.5. Pomocny będzie zestaw narzędzi dołączonych do Rhapsody, znacznie przyspieszający proces tworzenia aplikacji.

Narzędzia

W skład pakietu Rhapsody wchodzi również komplet narzędzi OpenStep Developer. Pozwalają one na budowę aplikacji wykorzystujących technologię obiektową, które można uruchamiać w dowolnym systemie zgodnym ze specyfikacją Yellow Box, także na komputerach platformy intelowskiej. Najważniejsze z nich to Project Builder i Interface Builder, które służą do obsługi procesu budowania aplikacji (edytor kodu, wsparcie języków C++, Objective C i Java oraz możliwość uruchamiania różnych kompilatorów) oraz projektowania interfejsów przy użyciu technologii "przeciągnij i upuść". Inaczej niż inne ramowe środowiska budowania aplikacji, OpenStep oferuje obszerną bibliotekę obiektów wielokrotnego użytku. Skraca to cykl budowania aplikacji.

Developer Release to nie jest pełny OS

Rhapsody Developer Release jest przeznaczony dla programistów, nie dysponuje więc wieloma opcjami, które oferują zwykłe systemy operacyjne. Na przykład obsługa komunikacji w sieciach jest ograniczona do protokołu TCP/IP w sieci Ethernet (brak obsługi Apple Talk), a pliki można przesyłać wyłącznie przy wykorzystaniu funkcji FTP. Lecz Apple wyposażył oprogramowanie w moduł wspierający pracę systemu NFS (Network File System - eksport plików z innych komputerów sieciowych pracujących zgodnie z tym standardem). Usługi drukowania są realizowane na drukarkach standardu PostScript z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Instalacja Rhapsody jest łatwo, dzięki programowi Simple Network Starter, który pozwala szybko definiować wszystkie parametry (w tym również używane przez system NFS), niezbędne przy dołączaniu komputera do sieci.

Na razie ocena, czy system operacyjny Rhapsody będzie pracował stabilnie i niezawodnie, jest przedwczesna. Sądząc jednak po tym, co prezentuje Rhapsody Developer Release, można oczekiwać, że będzie to wysokiej klasy system operacyjny z wieloma dopracowanymi opcjami, który będzie można instalować na komputerach różnych platform.

(tłum. jch)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200