OVCC - globalny standard dla wideokonferencji

Polycom wraz z Verizon, AT&T, Telefonica, Telstra i innymi operatorami utworzyła organizację, która ma spopularyzować otwarty standard systemów UC i wideokonferencyjnych.

Polycom, przy wsparciu znanych operatorów telekomunikacyjnych jak m.in. Verizon, AT&T, Telefonica i Telstra, zainicjował utworzenie organizacji OVCC (Open Visual Communications Consortium - Konsorcjum Otwartej Komunikacji Wizualnej), której zadaniem ma być zdefiniowanie i promocja otwartej architektury dla systemów zintegrowanej komunikacji obejmującej transmisje wideo.

Jak zapewniają przedstawiciele Polycom, architektura wspierana przez OVCC ma być oparta na otwartych standardach takich, jak m.in. SIP. Organizacja jest jednocześnie otwarta na współpracę z innymi producentami systemów UC i wideokonferencyjnych, jak na przykład Cisco (Tandberg).

Ze swej strony, Polycom przygotowuje zestaw specyfikacji, które mają być przedstawione do zatwierdzenia przez członków OVCC. Z założenia mają one ułatwić ograniczenie istniejących barier w komunikacji między platformami wideokonferencyjnymi wykorzystującymi sprzęt różnych producentów.

Tego typu idea nie jest nowa, a większość firm zawsze podkreślała swoje przywiązanie do otwartych standardów. Ale w praktyce utworzenie jednolitej infrastruktury telekomunikacyjnej o zasięgu globalnym, w której komunikacja wideo mogłaby być realizowana bez przeszkód i konieczności stosowania dodatkowych bram oraz transformacji protokołów wciąż napotyka na problemy zwłaszcza w wypadku standardów HD.

Być może wsparcie i nacisk ze strony usługodawców i operatorów ułatwi i przyspieszy wdrożenie uniwersalnego systemu globalnej komunikacji wideo. Jeśli tak się stanie to sprawdzić się mogą prognozy firmy analitycznej Forrester, która przewiduje, że światowy rynek rozwiązań UC dla przedsiębiorstw wzrośnie z 3,75 mld USD w 2010 r. do 14,5 mld USD w 2015 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200