OS/2 gra dalej

Premiera Windows 95 nie pozostanie bez wpływu na sprzedaż systemu operacyjnego IBM.

Premiera Windows 95 nie pozostanie bez wpływu na sprzedaż systemu operacyjnego IBM.

Raporty informujące o nieuchronnym zmierzchu OS/2 związanym z wprowadzeniem na rynek długo oczekiwanych Windows 95 są mocno przesadzone. Microsoft może przeznaczyć setki milionów dolarów na promocję nowego systemu operacyjnego i bez wątpienia sprzeda dziesiątki milionów kopii Windows 95. Tym niemniej na całym świecie OS/2 został już zainstalowany na ok. 6 mln komputerów.

Windows 95 też nie uniknęło wielu wad zgłaszanych już przez programistów testujących wersję beta. Nowy produkt nie jest w pełni zgodny z aplikacjami takimi jak Borland C++, dBase oraz Lotus CC:Mail. Windows, według oczekiwań użytkowników, miało być wyposażone w 32-bitowy system wielozadaniowości z wywłaszczaniem. W rzeczywistości oprogramowanie nie wywłaszcza 16-bitowych aplikacji pracujących w środowiskach Windows i DOS. Czasami może to powodować zawieszenie, czy też awarię systemu bądź utratę danych i połączeń sieciowych.

Prawdziwym testem Win95, według analityków rynku, będzie stworzenie w przyszłym roku odpowiedniej liczby 32-bitowych aplikacji przystosowanych do pracy w nowym środowisku. Równie ważne będzie dostarczenie działających multimedialnych funkcji włącz i używaj (plug-and-play). Tego typu zalety oferuje od dawna OS/2 i OS/2 Warp.

Wierne korporacje

Dla większości użytkowników korporacyjnych najważniejsza jest współpraca OS/2 z LAN Server 4.0. Rozwiązanie to działa w 600 tys. instalacji.

Windows 95 jest przeznaczone raczej na rynek użytkowników komputerów biurowych. System plików HDFS w OS/2 dobrze nadaje się do przetwarzania transakcji i obsługi korporacyjnej bazy danych. Natomiast nie do końca jest pewne czy system plików Windows 95 będzie w stanie obsługiwać tego typu funkcje.

Według analityków rynkowych, dla serwerów korporacyjnych należy raczej porównywać OS/2 z Windows NT. Zwycięsko wychodzi z niego Windows NT. Obecnie istnieje ok. 300 tys. instalacji Windows NT na serwerach. Zatem jeżeli Windows NT do dziś nie pokonało OS/2, Win 95 może także tego nie dokonać. Tymczasem Microsoft ogłosił, że data premiery Cairo nowej obiektowej wersji NT przesunęła się z 1996 na 1997 rok.

Kolejną niezaprzeczalną zaletą OS/2 jest proste dopasowanie do środowiska IBM SNA. Większość systemów korporacyjnych zdominowana jest przecież przez mainframe'ową architekturę IBM-a. Każdy użytkownik chciałby bezproblemowo zrobić kopię bezpieczeństwa całego OS/2 LAN serwera DASD na sprzęcie typu mainframe lub zainstalować pojedynczy system zabezpieczeń tj. IBM RACF umożliwiający posługiwanie się jedną kontrolą rejestrowania użytkowników w całym posiadanym środowisku. W takim wypadku opcje dostępne w Windows lub Windows 95 mogą okazać się nie w pełni zgodne z posiadaną architekturą.

IBM udostępnił także interfejsy programów użytkowych ułatwiające programistom przeniesienie aplikacji Windows w środowisko OS/2. Poza tym "Wielki Błękit" umocnił swoją pozycję dzięki przejęciu Lotusa. A to przecież Lotus był największą firmą programistyczną tworzącą aplikacje dla OS/2. IBM twierdzi także, że popularny pakiet Lotus Notes posiada więcej instalacji w środowisku OS/2 niż na wszystkich innych paltformach.

Dużą rolę w przejściu na nowy system Microsoftu grać będzie oczywiście koszt szkolenia użytkowników w przejściu z OS/2 do Win95. Oczekiwane wydatki miałyby wynosić kilkaset dolarów na użytkownika.


TOP 200