OECD: Na blokowaniu Internetu Egipt stracił co najmniej 90 mln USD

Z analiz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że pięciodniowe odcięcie kraju od sieci Internet kosztowało egipską gospodarkę przynajmniej 90 mln USD. Na taką kwotę oszacowano bowiem utracone przychody dostawców usług internetowych. Trudno natomiast oszacować wysokość strat poniesionych przez egipskie firmy oraz lokalne oddziały międzynarodowych koncernów.

Szacunki oparto na wcześniejszych analizach, z których wynika, że wpływy z tytułu usług telekomunikacyjnych i internetowych stanowią ok. 4 proc. egipskiego PKB. W przeliczeniu daje to kwotę rzędu ok. 18 mln USD dziennie. Przedstawiciele OECD podkreślają jednak, że narzucona przez egipskie władze blokada Internetu uniemożliwiła funkcjonowanie wielu firmom działającym w spokojniejszych regionach kraju oraz lokalnym oddziałom międzynarodowych korporacji. Eksperci ostrzegają, że w efekcie w przyszłości Egipt może mieć poważne trudności z przyciągnięciem zagranicznych inwestycji oraz przekonaniem władz międzynarodowych korporacji, że tego typu problemy telekomunikacyjne nie powtórzą się w przyszłości.

Większość egipskich dostawców usług internetowych zablokowała łącza międzynarodowe na polecenie lokalnego rządu w miniony piątek. Przez kilka dni usługi dostępu do Internetu świadczył jedynie operator obsługujący m.in. egipską giełdę. Wraz z dostępem do Internetu zamilkły m.in. stacje radiowe i telewizyjne oraz sieci komórkowe. Cisza informacyjna miała uspokoić nastroje wśród protestujących przeciwko urzędującemu prezydentowi. Szybko zaczęto jednak uruchamiać usługi internetowe bazujące na - ciągle działających - stacjonarnych sieciach telefonicznych. Ostatecznie ruch internetowy w Egipcie przywrócono w środę.

Zobacz również:

  • Technologia i marketing

Czytaj też:

Skończyły się wolne pule adresowe IPv4

Wyszukiwarka Bing kopiuje wyniki Google?

Unia Europejska współfinansuje projekt badawczy ABC4Trust z zakresu kontroli dostępu do usług online

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200