ODiN – pierwsza na świecie wirtualna mysz

Większość komputerowych myszy wykonana jest z plastiku, szkła lub metalu. Ale nie mysz nosząca nazwę ODiN – pierwsze na świecie wirtualne urządzenie tego typu, zaprojektowane przez tajwańską firmę Serafim Technologies. Ta mysz fizycznie nie istnieje, a jest wyświetlana np. na blacie biurka przez specjalny projektor.

Rozwiązania zostało zaprezentowane 1-go czerwca w przededniu otwarcia targów Computex. Sercem urządzenia jest niewielki projektor, który należy podłączyć do portu USB komputera. Projektor należy umieścić na płaskiej, twardej powierzchni, np. na blacie biurka, które pełni wtedy rolę wirtualnej podkładki. Użytkownik ujrzy wtedy na blacie wyświetlony na czerwono płaski wizerunek myszy, w tym dwa wirtualne przyciski – lewy i prawy.

ODiN – pierwsza na świecie wirtualna mysz

Projektor zawiera czujniki, które śledzą ruchy palców przemieszczających się po wizerunku myszy wyświetlonej na wirtualnej podkładce. Czujniki mogą rejestrować nie tylko proste, ale również bardziej złożone ruchy palców. I tak np. kiedy użytkownik położy na podkładce dwa palce i przesunie je w lewo, internetowa przeglądarką cofnie się do poprzedniej strony. Po przesunięciu palców w prawą stronę, przeglądarką wykona ruch w odwrotnym kierunku. Wykonując jeszcze inne ruchy palcami, użytkownik może powiększać lub pomniejszać wyświetloną przez przeglądarkę stronę.

Osoby testujące urządzenie stwierdziły, że na początku szło im to dość opornie, ale po jakimś czasie nabyły doświadczenia i praca z wirtualną myszą przebiegała w miarę płynnie. Producent obiecuje, że z czasem zmodyfikuje oprogramowanie sterujące myszą, tak aby wspierała ona kolejne funkcjonalności. Mysz ODiN powinna się pojawić się na rynku jeszcze w tym miesiącu i ma kosztować ok. 70 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200