O wydajności często decyduje RAM

Pojemność RAM to parametr krytyczny

Zarówno Intel, jak AMD wykorzystują w swoich najnowszych procesorach, aż 4 kanały dostępu do pamięci RAM oraz oferują możliwość instalacji dodatkowych, zwiększających wydajność układów pamięci buforowej. Te modyfikacje architektury to ważny krok w kierunku zwiększenia popularności architektury x86 w segmencie serwerów wysokiej klasy zdominowanym przez IBM Power, Oracle/Fujitsu SPARC oraz Intel Itanium - mówi Jim McGregor, główny analityk z firmy In-Stat. "Bo lepszy dostęp do pamięci ma ogromne znaczenie i otwiera nowe możliwości zastosowań" dodaje Jim McGregor. "Zbyt mała pamięć to najczęstsza bariera ograniczająca wydajność serwerów. Zwiększając ją można z reguły istotnie przyspieszyć dostęp do danych" uważa Tom Bradicich z IBM.

Kingston Technology opublikowała ostatnio raport na temat wyników badań wpływu pamięci fizycznej na pracę serwerów wirtualnych. Badania zostały przeprowadzone przez niezależne brytyjskie laboratorium Binary Testing przy wykorzystaniu dwóch identycznych serwerów z oprogramowaniem VMWare ESX Server wyposażonych w pamięć RAM o pojemności 2 GB oraz 32 GB. Maszyn wirtualne były instalowane przy użyciu narzędzi VMWare Tools umożliwiających wykorzystanie funkcji optymalizacji ESX Server.

Wyniki badań pokazały, że serwer z 2 GB pamięci był w stanie udostępnić tylko 10 maszyn wirtualnych (VM), ale przy maksymalnym obciążeniu poziom zerwanych transakcji wzrasta do 65% co zasadniczo wydłuża czas odpowiedzi. Natomiast komputer wyposażony w 32 GB RAM pozwolił na uruchomienie do 20 VM zapewniając średni czas dostępu na akceptowalnym poziomie mniejszym niż 2000 ms i poziomie zerwanych transakcji poniżej 0,5%. Pełny raport jest dostępny pod adresem www.think-kingston.com.

Dlatego też IBM opracował architekturę eX5 dla serwerów x86 i wprowadził na rynek wykorzystujące ją serwery System x3850 X5. eX5 rozdziela procesory i pamięć RAM, która jest instalowana w specjalnej szufladzie MAX5 o wysokości 1U i wykorzystuje specjalny chipset X-Architecture, zapewniający wysoką szybkość wymiany danych między procesorami i pamięcią. Architektura taka umożliwia 6-krotne zwiększenie pojemności pamięci RAM udostępnianej procesorom, a w efekcie również istotny nawet 30-krotny wzrost wydajności niektórych aplikacji, jak np. baz danych.

Z kolei Dell opracował technologię FlexMemory przeznaczoną dla serwerów PowerEdge z procesorami Nehalem-EX. Wykorzystuje ona firmowe układy scalone i umożliwia 2-krotne zwiększenie pojemności pamięci RAM w porównaniu z wielkością standardową.

Polecamy najnowszy dodatek Networld guide: Nowe platformy serwerowe


TOP 200