O telekomunikacji w Łodzi

Tegoroczne VIII Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom zgromadziły rekordową liczbę wystawców z 11 krajów.

Tegoroczne VIII Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom zgromadziły rekordową liczbę wystawców z 11 krajów.

Intertelecom był ponownie miejscem rywalizacji firm działających w tych samych segmentach rynku. I tak, w zakresie małych i średnich central abonenckich, obok światowych marek (Alcatel, Siemens Hicom, Panasonic czy Lucent Technologies) były prezentowane także produkty polskich dostawców: Digitex, Mikrotel, Slican, Telesis. Duża konkurencja, co zrozumiałe, widoczna była także w zakresie oferty sprzętowej dla telefonii komórkowej oraz wśród urządzeń do budowy sieci.

Nowością targów było pojawienie się w ofercie wystawców usług i oprogramowania. Ze światowych gigantów Alcatel zaprezentował pakiet aplikacji do zarządzania siecią telekomunikacyjną. Z polskich - gdański Mikrotel oferował wraz ze swoją nową cyfrową centralą oprogramowanie hotelowe, a spółka SIM z Lublina - komputerowy system rejestracji rozmów telefonicznych i radiowych. Telekomunikacja Polska S.A. wystąpiła natomiast z promocją swoich usług internetowych. Zwiedzający mogli zobaczyć różnorodne zastosowania Internetu: w pracy biura turystycznego, redakcji (usługi poprzez ISDN) i w mieszkaniu. TP S.A. zaprezentowała także komputer przystosowany do pracy przez osobę niepełnosprawną oraz stanowisko do badania EKG przez telefon.

Interesującym elementem targów był - jak zwykle - konkurs o medale Intertelecom. Do konkursu zgłoszono 12 produktów, spośród których pierwsze miejsce przyznano cyfrowemu telefonowi komórkowemu HC 1000 firmy Alcatel. Wśród nagrodzonych produktów znalazła się także pierwsza wyprodukowana w Polsce centrala cyfrowa DGT 3450/M z sygnalizacją SS7 firmy DGT. Centrala ta otrzymała także puchar ministra łączności dla najlepszego polskiego produktu.

Tegoroczna ekspozycja Intertelecom była największą z dotychczasowych - ponad 5,5 tys. m kwadratowych powierzchni wystawienniczej w trzech halach targowych (cała powierzchnia wystawiennicza Łodzi) oraz 211 wystawców - głównie z Polski (199), a także z 9 krajów Europy i USA (12). Uzupełnieniem firmowych ekspozycji były seminaria i konferencje, które prezentowały możliwości zastosowania najnowszych produktów i usług telekomunikacyjnych w różnych dziedzinach życia.

Targi Intertelecom po raz pierwszy odbyły się w Łodzi jesienią 1990 r. Organizator imprezy - Międzynarodowe Targi Łódzkie - wystąpił wówczas z inicjatywą systematycznej promocji telekomunikacji. Od tego czasu liczba wystawców wzrosła 5-krotnie, przy udziale światowych potentatów: Alcatel, AT&T (dziś Lucent Technologies), Ericsson, Nokia, Motorola i Siemens, a z polskich - TP S.A. W ciągu kilku lat Intertelecom zyskał prestiż i ogólnokrajową rangę, sytuując się wśród najpoważniejszych osiągnięć w 10-letniej tradycji łódzkiego ośrodka targowego. "Siła i wielkość Intertelecom tkwi nie tyle we wzrastającej liczbie wystawców, co w ciężarze gatunkowym oferty oraz intensywności i skuteczności nawiązywanych tu kontaktów. Gros wystawców zamówiło powierzchnię na targi Intertelecom do początku XXI w. Myślę, że jest to najlepsza gwarancja, by optymistycznie myśleć o przyszłości tej imprezy" - powiedziała Małgorzata Gałuszka, dyrektor MTŁ.


TOP 200