O technologiach w Kongresowej

Drugi Kongres Technologiczny organizowany przez Polkomtel S.A. przyciągnął kilka tysięcy uczestników.

Na kongresie było niemal wszystko co mają do zaoferowania współczesne technologie teleinformatyczne – od skomplikowanych systemów ERP po multimedialne lodówki i mobilne konsole do gier. Zorganizowany po raz pierwszy w ubiegłym roku przez Polkomtel S.A. kongres ma promować „nowoczesne rozwiązania technologiczne mające zastosowanie w gospodarce, służy edukacji rynku w zakresie optymalizacji kosztów zarządzania”. Jak podkreślają organizatorzy przede wszystkim jest jednak okazją do zapoznania się z konkretnymi wdrożeniami.

Nie tylko dla wielkich

IBM, będący głównym sponsorem tegorocznej imprezy prezentował w przestrzeni wystawowej szeroką gamę oferowanych rozwiązań – poczynając od systemów zdalnego kontrolowania za pomocą przeglądarki internetowej pomieszczeń biurowych i fabrycznych czy zdalnego sterowania kamerami przemysłowymi czy urządzeniami takimi jak telewizor, wiatrak czy żaluzje po systemy zarządzania treścią. Firma próbowała także przybliżyć idee utility computing, pokazując przykładowe rozwiązanie polegające na terminalowym dostępie do zasobów firmy. Przekazanie systemów informatycznych i ich obsługi „zdalnym centrom przetwarzania” oraz ustanowienie opłat zależnych od stopnia wykorzystania zasobów, to – zdaniem IBM – pozwala po raz pierwszy na taką skalę udostępnić rozwiązania technologiczne najwyższej jakości małym i średnim przedsiębiorstwom.

Zobacz również:

  • Nowości zaprezentowane na Red Hat Summit 2022

Z kolei Intel promował procesory Itanium, które pomału wypierają z rynku procesory RISC. Przedstawiciele firmy przekonywali również o niedogodnościach a nawet zagrożeniach płynących z zaniechania regularnego odświeżania firmowych zasobów komputerów PC. Nie zabrakło również informacji o technologii bezprzewodowej Centrino.

Możliwości sieci WLAN prezentowała Nokia. Na wystawie można było również obejrzeć pierwszą mobilną konsolę do gier Nokia N-GAGE. Rozwiązania z zupełnie innej półki pokazywała firma SAP - technologię portalową służącą jako platforma integracji aplikacji.

Video na plus

Najwięcej, oczywiście było jednak rozwiązań oferowanych przez Plus GSM. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano technologię EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution), dzięki której możliwe będzie zaoferowanie usługi Video Plus, czyli telewizji w telefonie komórkowym. Firma obiecuje, że w początkowym okresie działania usługi możliwa będzie transmisja danych z szybkościami do 118,4 kbit/s a z czasem nawet do 384kbit/s.

Nowością była oferta przygotowana we współpracy z firmami programistycznymi produkującymi oprogramowanie wspierające zarządzanie pracownikami mobilnymi m.in. Max Elektronik, Merinosoft, Glen.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200