O technologiach w Kongresowej

Zorganizowany przez Polkomtel II Kongres Technologiczny zgromadził kilka tysięcy uczestników.

Zorganizowany przez Polkomtel II Kongres Technologiczny zgromadził kilka tysięcy uczestników.

Na II Kongresie Technologicznym pokazywano niemal wszystko, co mają do zaoferowania współczesne technologie - od aplikacji dla biznesu, przez mobilne konsole do gier, po multimedialne lodówki. Choć rozmaitość prezentowanych produktów i brak uporządkowania przestrzeni wystawowej mogły wywoływać wrażenie chaosu, to właśnie pokazy technicznych nowinek cieszyły się największym zainteresowaniem gości, większym niż popołudniowe sesje w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. W imprezie, której organizatorem jest Polkomtel SA, wzięli udział przedstawiciele ok. 2 tys. polskich firm.

Bez kompleksów

W trakcie otwierającej kongres sesji plenarnej Michał Kleiber, minister nauki i informatyzacji, zadeklarował, że realizacja programu "e-Polska" ma zapewnić obywatelom powszechny i tani dostęp do Internetu oraz stworzyć optymalne warunki do rozwoju polskiego przemysłu informatycznego. Zapowiedział przy tym utworzenie ogólnopolskiej szerokopasmowej sieci na potrzeby administracji rządowej i samorządowej.

Jarosław Pachowski, prezes zarządu Polkomtela, sugerował, że Polska nie powinna mieć kompleksów w związku z zacofaniem technologicznym w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Mimo późniejszego startu, np. w obszarze telefonii komórkowej, stosujemy rozwiązania najnowszej generacji. "Niektóre usługi oferujemy szybciej niż kraje uważane powszechnie za cywilizacyjnych i technologicznych liderów" - uważa Jarosław Pachowski. - "Bardzo szybko włączyliśmy się do tej prawdziwej rewolucji cywilizacyjnej i obyczajowej".

Nie tylko dla wielkich

IBM, główny sponsor kongresu, prezentował szeroką gamę rozwiązań, począwszy od systemów zdalnej kontroli pomieszczeń biurowych i fabrycznych, po aplikacje wspomagające sterowanie kamerami przemysłowymi i innymi urządzeniami, takimi jak telewizor, wiatrak czy żaluzje okienne. W każdym przypadku interfejsem sterującym jest przeglądarka Web. Gościem specjalnym kongresu był John Lutz, jeden z wiceprezesów IBM, który prezentował wizję biznesu elektronicznego dostępnego na żądanie. "Przekazanie systemów informatycznych usługowym centrom przetwarzania i zastosowanie modelu opłat zależnych od stopnia wykorzystania zasobów pozwolą po raz pierwszy na szeroką skalę udostępnić małym i średnim przedsiębiorstwom rozwiązania technologiczne najwyższej jakości" - mówił John Lutz. IBM próbował przybliżyć polskim klientom ideę utility computing, pokazując przykładowe rozwiązanie polegające na terminalowym dostępie do zasobów firmy.

Na stoiskach prezentowali się także pozostali sponsorzy kongresu. Microsoft chwalił się możliwościami nowego pakietu Office System 2003 i Microsoft Project, Intel zaś promował procesory Itanium oraz rozwiązania bezprzewodowe Centrino. Możliwości sieci WLAN prezentowała także Nokia. Na wystawie można było obejrzeć pierwszą mobilną konsolę do gier Nokia N-GAGE. Z kolei SAP pokazał technologię portalową, którą można wykorzystać jako platformę integracji aplikacji.

Sieć na plus

Najwięcej na II Kongresie Technologicznym było oczywiście rozwiązań oferowanych przez operatora sieci Plus GSM. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano technologię EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution), która umożliwi zaoferowanie usługi Video Plus - telewizji w telefonie komórkowym. Firma obiecuje, że w początkowym okresie działania usługi będzie możliwa transmisja danych z szybkościami do 118,4 Kb/s (patrz ramka).

Pokazywano także rozwiązanie pozwalające na przeprowadzenie badania EKG przez telefon. System umożliwia zarówno transmisję w czasie rzeczywistym, jak i rejestrowanie fal EKG i przekazanie wyniku tego badania lekarzowi. Zdaniem przedstawicieli Polkomtela, jego wykorzystaniem mogą być zainteresowane szpitale, przychodnie, pogotowie ratunkowe, a także lekarze rodzinni. Plus GSM zaprezentował dwa uruchomione we wrześniu Centra Koordynacji Zintegrowanego Systemu Ratownictwa dla GOPR i TOPR korzystające z górskiego numeru ratunkowego 0601 100 300.

Operator sieci Plus GSM prezentował również rozwiązania opracowane przez partnerów, m.in. narzędzie umożliwiające masowe wysyłanie wiadomości SMS, systemy dla monitoringu i ochrony oraz systemy lokalizacji pojazdów. Nowością był system zarządzania pracą handlowców przygotowany we współpracy m.in. z firmami , i Glen.

Przyspieszony GPRS

Polkomtel wprowadza do swojej sieci technologię transmisji danych EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution). Początkowo dzięki złożeniu dwóch kanałów będzie możliwa transmisja danych z szybkościami do 118,4 Kb/s (efektywnie ok. 80 Kb/s). Docelowo ma to być do 384 Kb/s. Rozwiązanie to jest znacznie szybsze od technologii HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), zapewniającej prędkość transmisji na poziomie ok. 56 Kb/s. EDGE działa już testowo w sieci Plus GSM w Warszawie. Operator planuje rozszerzenie usług na kolejne duże miasta. Jak zapewniają przedstawiciele Polkomtela, nie będzie dodatkowej opłaty za udostępnianie EDGE. Podobnie jak w przypadku GPRS, abonenci Plusa nie będą płacić za tę usługę abonamentu, a jedynie pokrywać koszty transmisji danych. W upowszechnieniu EDGE największy problem stanowi brak odpowiednich telefonów. Z tego typu transmisji można korzystać, stosując na razie telefon Nokia 6220.


TOP 200