O obywatelach sieci na tegorocznej edycji festiwalu Kultura 2.0

Kulturowy wymiar obywatela sieci - obywatela 2.0, i obywatelski wymiar kultury będą tematami tegorocznej edycji festiwalu Kultura 2.0, który odbędzie się w dniach 26 i 27 października w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). W programie festiwalu m.in. wykłady i seminaria, digitalizacja prywatnych kaset VHS, warsztaty z edytowania haseł w Wikipedii, interaktywna wystawa. Festiwal stanowi centralny punkt polskich obchodów ustanowionego przez UNESCO, przypadającego 27 października, Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

Tematem przewodnim tegorocznej interdyscyplinarnej edycji festiwalu Kultura 2.0, która w dniach 26-27 października odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, będzie partycypacyjny wymiar kultury powiązany z rozwojem technologicznym i informacyjnym. Program festiwalu zbudowany został wokół trzech ścieżek tematycznych: Obywatel 2.0 w kulturze, Archiwa społeczne oraz Sztuka dla obywatelskości. Każdą z nich otworzy wprowadzenie w formie wykładu poświęcone obywatelowi w sieci, sposobowi w jaki indywidualna i zbiorowa aktywność przyczynia się do tworzenia relacji, więzi społecznych czy też jej wpływowi na kulturę. Cykl seminariów z aktywnym udziałem uczestników dotyczyć będzie m.in. tego, jak efektywnie wykorzystywać zdigitalizowane zbiory, jak inicjować powstawanie i wspólnotowo zarządzać archiwami społecznymi.

Program Kultury 2.0 współtworzyć będą różnorodne warsztaty przeznaczone dla rozmaitych grup - ludzi młodych i oswojonych z siecią, nauczycieli, seniorów, ale także wszystkich zainteresowanych tym, by jak najskuteczniej wykorzystywać nowe technologie dla swojej społeczności. Przez cały czas trwania festiwalu otwarta będzie również jego integralna część, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem wystawa i miejsce twórczej interakcji z nowomediową sztuką Wejdź na Poziom 2.0. Prezentowane prace, instalacje, jak również gry zostały wyselekcjonowane w formule "open call". W ubiegłych latach wystawiennicza przestrzeń Wejdź na Poziom 2.0 zachęcała m.in. do symulowanej podróży w czasie i przestrzeni, w tym roku odwiedzający będą mogli m.in. zdigitalizować swoje kasety magnetofonowe oraz kasety VHS , posłuchać muzyki generowanej przez chaotyczny ruch wahadła, wcielić się w modela lub modelkę i przymierzyć kostium, który jest nie tylko uszyty, ale i stworzony za pomocą mappingu (Progressive fitting).

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wiele z nich będzie transmitowanych w portalu nina.gov.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200