O czym szumią dane

Pakiet Network Associates umożliwia 'podsłuch' danych przesyłanych siecią.

Pakiet Network Associates umożliwia 'podsłuch' danych przesyłanych siecią.

Oprogramowanie Distributed Sniffer System/RMON Pro 2.0, produkcji Network Associates, umożliwia analizowanie i dekodowanie ponad 300 różnych protokołów sieciowych (na wszystkich poziomach modelu sieciowego OSI) oraz zdalne zarządzanie urządzeniami sieciowymi z wykorzystaniem standardu RMON2.

DSS/RMON Pro 2.0 może pracować w sieciach Ethernet, Fast Ethernet i Token Ring. Dzięki dodatkowej karcie (kupowanej oddzielnie) z interfejsem V.35 możliwe jest także podłączenie komputera z zainstalowanym DSS bezpośrednio do routera obsługującego sieć rozległą. Aby efektywnie monitorować ruch w sieci komputerowej, konieczne jest zainstalowanie w niej specjalnych agentów, które będą śledzić przesyłane dane. Wprawdzie Network Associates sugeruje, by działały one na stacjach roboczych z systemem Windows NT 4.0, to do tego celu można wykorzystywać także stacje z Windows 95. Konsola służąca do analizy danych zgromadzonych przez agentów może pracować pod Windows 95, 98 lub NT 4.0.

Dane mogą być analizowane zarówno w czasie rzeczywistym, jak też po upływie dowolnego okresu - agent rezydujący w sieci może bowiem archiwizować informacje o ruchu sieciowym w bazie danych formatu Microsoft Access. Dzięki możliwości analizowania danych archiwalnych administrator może stwierdzić, w jaki sposób zmienia się obciążenie sieci po instalacji nowych aplikacji lub w zależności od pory dnia. Pakiet umożliwia dokumentowanie występujących w sieci problemów.

Pakiet Network Associates ma jednak istotną wadę - choć jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sieciach współdzielonych, to nie radzi sobie z monitorowaniem ruchu w sieciach w pełni przełączanych. W tym drugim przypadku konieczne jest wykonywanie mirroringu portów przełącznika, które mają być monitorowane. Staje się to uciążliwe, np. gdy cała sieć lub jej większa część jest przełączana. Rozwiązaniem tego problemu ma być nowy agent monitorujący, który ma pojawić się jeszcze w grudniu br.

<hr size=1 noshade>DSS/RMON Pro 2.0

Dystrybucja: Blue Bridge

tel. (+22) 843 00 05

faks (+22) 843 00 06

http://www.bluebridge.com.pl

Cena: Należy zakupić licencję na każde monitorowane urządzenie sieciowe. Przy zakupie 100-500 licencji cena każdej z nich wynosi ok. 230 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200