O Javie i konkurencji

Konferencja Sun Tech Days była poświęcona głównie architekturze SunOne i usługom Web.

Konferencja Sun Tech Days była poświęcona głównie architekturze SunOne i usługom Web.

Konferencje Sun Tech Days odbywają się na całym świecie. Warszawska edycja była największym dotąd spotkaniem użytkowników firmy Sun Microsystems w Polsce. Wzięło w niej udział 800 osób.

Znaczną część prezentacji poświęcono "moralnej" przewadze Javy - jako platformy, w której rozwój zaangażowanych jest wiele firm - nad rozwiązaniami Microsoftu. Przedstawiono m.in. założenia projektu Liberty - konkurencyjnego wobec Microsoft Passport - serwisu pozwalającego identyfikować użytkowników w sieci. W odróżnieniu od Passport, Liberty jest bazą federacyjną, w której informacje o użytkownikach mogą być wymieniane między różnymi centrami autoryzacji.

Doug Kaewert, wiceprezes Sun Microsystems, zwracał uwagę, że firma nie zamierza w przyszłości tworzyć zestawów usług sieciowych, ponieważ jej rola sprowadza się do dostarczenia technologii, a nie do świadczenia konkretnych usług. Ponadto stwierdził, że o usługach sieciowych będzie można mówić najwcześniej za 2, 3 lata. Dopiero wtedy mają one szanse zyskać popularność jako mechanizm wymiany B2B.

Sun nie opracował jeszcze gotowych API do tworzenia usług Web. Dobiegają końca prace nad specyfikacją JAXP 1.0, która definiuje interfejsy dostępu do dokumentów XML zgodnie z DOM 1 i SAX-1. DOM Level 2 ma być obsługiwany dopiero w JAXP 1.1 (znajdzie się on w kolejnej wersji J2SE/J2EE). Specyfikacja JAXM - biblioteki obsługującej komunikaty przesyłane w standardzie SOAP - ma status propozycji dla Java Community Process. Ukończenie prac nad specyfikacją API do tworzenia usług sieciowych jest planowane na listopad br.

API, pozwalające obsługiwać infrastrukturę niezbędną do uruchomienia usług Web, także nie są jeszcze gotowe. Warto dodać, że Sun planuje rozszerzenie SOAP o obsługę transakcji, a równocześnie zapewnienie w bibliotekach Javy obsługi innego standardu wywoływania usług przez sieć - ebXML 1.0.

Według przedstawicieli Suna, Web Services nie są "jedynym słusznym" sposobem tworzenia komponentów. Firma nadal zamierza rozwijać specyfikacje EJB/J2EE, a technologię związaną z usługami sieciowymi traktuje jako dodatkową metodę dostępu do obiektów.

Na platformie SunOne komponenty mają być tworzone w Javie, jako uniwersalnym języku. Sun planuje jednak opracowanie narzędzia, dzięki któremu będzie można równolegle pisać je w C/C++ i Javie (produkt pojawi się w I kwartale 2002 r.).

Interesująca była prezentacja dotycząca ogólnych zasad projektowania usług Web. Przedstawiono niemal gotowe do użycia wzorce, a także porównywano wady i zalety konkretnych architektur. Ciekawe też były wykłady poświęcone nowym elementom JDK, a także pokaz możliwości J2ME - platformy Java dla urządzeń przenośnych. Dzięki temu, że maszyna wirtualna KVM implementuje większość mechanizmów znanych programistom Javy (obsługa wątków, sieci), API dostępne dla programistów na dużych i miniaturowych urządzeniach nie różni się zasadniczo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200