Nvidia zrezygnuje z przejęcia Arm?

Według najnowszych, nie potwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji, do przejęcia Arm przez Nvidię najprawdopodobniej nie dojdzie i po raz kolejny nie zostanie pobity rekord wartości transakcji na rynku producentów układów scalonych.

Nvidia zrezygnuje z przejęcia Arm?

Fot. Pixabay

Jak donosi agencja Bloomberg powołując się na anonimowe źródła, Nvidia przygotowuje się do rezygnacji z prawnej batalii o zatwierdzenie transakcji przejęcia Arm przez urzędy antymonopolowe. Z drugiej strony japoński SoftBank, do którego od 2016 roku należy Arm, zaczął opracowywać plan ogłoszenia IPO (pierwsza oferta publiczna) i wprowadzenia Arm na giełdę w przypadku, gdy sprzedaż firmy nie dojdzie do skutku.

Ale oficjalnie, zarówno SoftBank, jak i przedstawiciele Nvidii wciąż podtrzymują swoje zainteresowanie finalizacją transakcji.

Zobacz również:

  • Foxconn wykorzysta chipy Nvidii do budowy platform dla pojazdów samojezdnych
  • Procesory ARM wkraczyły do serwerów produkowanych przez Supermicro

Uzgodnione przez firmy plany przejęcia Arm przez Nvidia zostały ogłoszone we wrześniu 2020 roku. Miała to być największa w historii transakcja w segmencie producentów i projektantów procesorów. Zgodnie z umową czas jej finalizacji miał wynieść dwa lata (z możliwością przedłużenia), a więc umowa wygasa we wrześniu 2022 roku. Tak długi okres miał pozwolić na uzyskanie zgody organów regulujących rynek w USA, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, a także Chinach.

Po ogłoszeniu umowy pojawiła się duża fala krytyki takiej konsolidacji ze strony firm działających w przemyśle półprzewodnikowym, które dostarczyły instytucjom regulującym rynek poważnych argumentów przeciwko zatwierdzeniu takiej transakcji.

W efekcie, na początku grudnia 2021 roku amerykańska federalna Komisja Handlu FTC (Federal Trade Commission) wniosła do sądu pozew z żądaniem wstrzymania tego przejęcia uzasadniając, że naruszyłaby ona zasady wolnej konkurencji: uzyskanie kontroli nad projektami układów scalonych opracowywanych przez Arm spowodowałoby, że Nvidia stałaby się zbyt potężna i mogłaby zmonopolizować rynek.

Procedury analizy tej planowanej konsolidacji rozpoczęły również organy antymonopolowe w Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Na razie nie ma jeszcze informacji o ich wynikach.

Nvidia jest drugim na świecie producentem układów scalonych nieznacznie ustępując tylko TSMC. Wartość kapitalizacji Nvidia sięga prawie 600 mld USD. Dla porównania kolejne firmy to Samsung (ok. 375 mld USD), Broadcom (224 mld USD), Intel (211 mld USD) oraz Qualcomm (190 mld USD).

Natomiast wartość kapitalizacji Arm jest oceniana na około 31 mld USD (Arm nie jest spółką notowaną na giełdzie). Arm nie jest też producentem układów scalonych, a jedynie projektuje je i sprzedaje licencje na ich wytwarzanie wielu globalnym korporacjom (Nvidia jest również klientem Arm).

Prezentowane liczby są tylko orientacyjne, bo ich bieżąca wartość zależy od notowań akcji na odpowiednich giełdach.

Można przypomnieć, że w przemyśle półprzewodnikowym w 2018 roku była podobna, a nawet większa próba przejęcia, gdy Qualcomm ogłosił zamiar zakupu NXP Semiconductors za 44 mld USD. Po dwóch latach batalii prawnych z organami regulującymi rynek firmy wycofały się z zawartej umowy i nie doszło do sfinalizowania transakcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200