Nvidia zbuduje superkomputer dla Izraela

Nvidia ujawniła, że buduje najpotężniejszy superkomputer do sztucznej inteligencji w Izraelu, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje AI.

Panorama Tel-Avivu. Źródło: TranThangNhat/ Pixabay

Nvidia, aktualnie najcenniejsza na świecie firma notowana na giełdzie układów scalonych, poinformowała o budowie superkomputera w Izraelu. Sparty na chmurze system będzie kosztował setki milionów dolarów i będzie częściowo operacyjny do końca 2023 roku. Jak powiedział Gilad Shainer, senior vicepresident w Nvidii, Nvidia współpracowała z 800 startupami w Izraelu i dziesiątkami tysięcy inżynierów oprogramowania.

Oczekuje się, że system o nazwie Israel-1 zapewni wydajność do ośmiu eksaflopów obliczeń sztucznej inteligencji, co uczyni go jednym z najszybszych superkomputerów AI na świecie. Jeden eksaflop umożliwia wykonanie 1 kwintyliona - lub 1 000 000 000 000 000 000 - obliczeń na sekundę.

Zobacz również:

  • Procesory graficzne Nvidia H100 Tensor Core w Oracle Cloud
  • Wielka Brytania buduje jeden z najdroższych na świecie superkomputerów

Shainer powiedział również agencji Reutera, że sztuczna inteligencja jest „najważniejszą technologią w naszym życiu” i że do opracowania aplikacji sztucznej inteligencji i generatywnej sztucznej inteligencji potrzebne są duże procesory graficzne (GPU). „Generatywna sztuczna inteligencja jest obecnie obecna wszędzie. Musisz być w stanie przeprowadzać szkolenia na dużych zbiorach danych” i dodał, że firmy w Izraelu będą miały dostęp do superkomputera, którego obecnie nie mają. „Ten system to system na dużą skalę, który faktycznie umożliwi im znacznie szybsze szkolenie, tworzenie ram i rozwiązań, które mogą rozwiązywać bardziej złożone problemy”.

Przypomnijmy, że ChatGPT firmy OpenAI został stworzony przy użyciu tysięcy procesorów graficznych Nvidia.

System został opracowany przez były zespół Mellanox. Nvidia kupiła izraelskiego projektanta chipów Mellanox Technologies w 2019 roku za prawie 7 miliardów dolarów, przebijając ofertę Intel Corp.

Shainer powiedział, że pierwszym priorytetem Nvidii dla superkomputera byli jej izraelscy partnerzy, a w przyszłości można wykorzystać ten system do współpracy z partnerami spoza Izraela.

W zeszłym tygodniu Nvidia poinformowała, że współpracowała z brytyjskim Uniwersytetem w Bristolu w celu zbudowania nowego superkomputera wykorzystującego nowy układ Nvidii, który konkurowałby z Intel i Advanced Micro Devices Inc.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200