Nvidia zaprezentowała nowy układ scalony Grace Hopper napędzający superkomputer DGX GH200 AI

Superkomputer DGX GH200 AI jest przeznaczony do opracowywania i obsługi dużych modeli językowych. Google Cloud, Meta i Microsoft mają już do niego dostęp.

Źródło: Nvidia

Nvidia zaprezentowała nowy superkomputer DGX GH200 AI, oparty na nowym superchipie Grace Hopper i ukierunkowany na opracowywanie i obsługę dużych modeli językowych. „Superkomputery DGX GH200 AI integrują najbardziej zaawansowane akcelerowane technologie obliczeniowe i sieciowe Nvidii, aby rozszerzyć granice sztucznej inteligencji” – napisał dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang we wpisie na blogu.

Według Huanga, superkomputer łączy w sobie superukład GH200 Grace Hopper firmy oraz system NVLink i Switch firmy Nvidia, aby umożliwić opracowywanie dużych modeli językowych dla generatywnych aplikacji językowych AI, systemów rekomendacji i obciążeń związanych z analizą danych.

Zobacz również:

  • Qualcomm dostarczy Apple chipy 5G do 2026 roku
  • Procesory graficzne Nvidia H100 Tensor Core w Oracle Cloud

Nvidia DGX GH200 wykorzystuje technologię połączeń NVLink do połączenia 256 superchipów Grace Hopper w jedną jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) w celu uzyskania „1 eksaflopa wydajności i 144 terabajtów pamięci współdzielonej - prawie 500 razy więcej pamięci niż poprzednia generacja NVIDIA DGX A100, która została wprowadzona w 2020 roku”.

Przy udostępnianiu nowego superkomputera producent chipów będzie naśladował strategię przyjętą w przypadku DGX Pods.

Wcześniej w marcu Huang powiedział, że firma zawarła umowę, aby udostępnić swoje systemy DGX za pośrednictwem wielu dostawców usług w chmurze, zamiast instalować niezbędny sprzęt lokalnie.

Obecnie Microsoft, Meta i Google Cloud mają dostęp do nowego superkomputera, podała firma.

Nvidia ujawniła, że nowy superchip Grace Hopper, który napędza superkomputer DGX GH200 AI, jest w pełnym trybie produkcyjnym, a systemy z superchipem mają być dostępne jeszcze w tym roku.

Firma poinformowała również, że wykorzystuje nowy superchip Grace Hopper, aby pomóc SoftBank w projektowaniu rozproszonych centrów danych nowej generacji, które będą w stanie obsługiwać generatywną sztuczną inteligencję i aplikacje 6G.

Te centra danych będą rozmieszczone w całej Japonii, podały firmy w poście na blogu.

Wcześniej w marcu firma wprowadziła na rynek nowe jednostki przetwarzania danych (DPU) i procesory graficzne, w tym BlueField 3 DPU.

Źródło: Network World

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200