Nvidia przejmuje zasoby 3dfx Interactive

Nvidia przejmie za ok. 112 mln USD większość zasobów firmy 3dfx Interactive, konkurencyjnego producenta układów graficznych. Przejęcie dotyczy działu procesorów graficznych, związanych z nimi patentów...

Nvidia przejmie za ok. 112 mln USD większość zasobów firmy 3dfx Interactive, konkurencyjnego producenta układów graficznych. Przejęcie dotyczy działu procesorów graficznych, związanych z nimi patentów, znaków towarowych oraz nazw, w tym popularnego VooDoo. Transakcja nie obejmie natomiast działu produkującego gotowe karty graficzne.

Przedstawiciele 3dfx zapowiedzieli jednak, że zamierzają zrezygnować również z produkcji kart graficznych, gwarantując jedynie wsparcie techniczne, udzielane użytkownikom przez okres gwarancyjny.

Nvidia na razie nie sprecyzowała planów co do pozyskanych rozwiązań. Wiadomo na pewno, że będzie musiała dostosować przejmowane technologie do własnych produktów. Nie rozstrzygnięta pozostaje także kwestia marki VooDoo. "Pozycja marki 3dfx ma duże znaczenie, a VooDoo możemy określać już jako własną markę" - stwierdził Derek Perez, rzecznik Nvidia.

Jednak zdaniem analityków, cel przejęcia był zupełnie inny. Nvidia ma tak silną pozycję, że nie potrzebuje wsparcia ze strony 3dfx. Podejrzewa się więc, że przejęcie to ma na celu wyeliminowanie z rynku konsumenckiego największego konkurenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200